piątek, 18 kwietnia 2014

SKUBANE KURCZAKI

liczba graczy: 2-4
wiek: 4+
kategoria: dla dzieci, rodzinne, pamięciowe
czas gry: 15-30 min.
opanowanie zasad: łatwizna
jakość: znakomita
wielkość:250x65x250mm
grywalność: obłędna dynamika
producent: Egmont
ocena: 6/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Wesołe kurczaki biegają po pudełku i zarażają radością wszystkich dookoła. W środku znajdziemy 24 tekturowe jajka na tor wyścigu (oj, będzie się kurzyło za tymi kurczakami), 12 płytek tworzących podwórze (w końcu kurczaki ze wsi są), 4 kurczaki: 2 kury i 2 koguty (właśnie zrozumiałam czym się różni Pan od Pani u kurczaków) i 4 pióra (trochę łyse te kurczaki będą). Wszystkie elementy są pierwszorzędnej jakości, a drewniane kurczaki podbiły nasze serca od pierwszego dotyku.

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Kurczaki biegają w tempie sprinterskim po podwórzu i zabierają sobie pióra z kuprów. Im lepszą mamy pamięć, tym szybciej będziemy zasuwać po torze. Każdemu mijanemu kurczakowi będziemy podwędzać pióra z kuperka, a kto zdobędzie wszystkie 4, ten zostaje zwycięzcą.

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...


Na początku układamy okrągły tor z 24 jajek. W środku rozkładamy obrazkami do dołu 12 płytek podwórza. Każdy wybiera sobie kurczaka i wsadza mu w kuperek jedno pióro. Kurczaki stawiamy na jajkach w równych odstępach: 4 kurczaki - co 5 jajek, 3 kurczaki - co 7 jajek, 2 kurczaki - odstępy 11 jajek. Pierwszy gracz patrzy jaki jest obrazek na jajku przed nim i rozpoczyna poszukiwanie  takiego samego obrazka pośród zakrytych płytek podwórza (niczym w memory). Odkrywa jedną płytkę tak, aby wszyscy ją widzieli. Jeżeli obrazek na płytce jest taki sam jak na jajku, to kurczak przechodzi o jedno jajko do przodu. Potem gracz odkłada zakrytą płytkę na to samo miejsce. Gracz może cały czas przesuwać się o jedno jajko do przodu dopóki będzie odkrywał płytki pasujące do jajka znajdującego się przed nim.Jeżeli obrazek z odkrytej płytki jest inny niż na jajku przed kurczakiem, to kolejka przechodzi na następnego gracza. I tak w kółko...
Jeśli chcemy wyprzedzić kurczaka przed nami, to poszukujemy płytki z takim samy obrazkiem jaki ma jajko przed kurczakiem innego gracza i go przeskakujemy. W chwili wyprzedzenia kurczaka zabieramy mu wszystkie piórka z kupra. Jeśli wyprzedamy więcej niż jednego kurczaka, to zabieramy pióra od wszystkich. 

Jak jeden kurczak będzie miał wszystkie pióra w kuprze, to jego właściciel zostaję zwycięzcą.Krok czwarty, polubić czy nie...

Skubane kurczaki są grą idealną zarówno na rodzinne potyczki, jak i czas w dziecięcym gronie. Zasady gry są wręcz banalne, więc nawet 5-latek chwyta je w lot, a czas rozgrywki jest na tyle krótki, że hasło "jeszcze raz" nie ma końca. W trakcie zaciętej walki o kolorowe pióra wytężamy swoje szare komórki próbując sobie przypomnieć, gdzie znajdują się potrzebne nam obrazki. I nie ma tutaj znaczenia, czy obrazek był odkrywany po raz pierwszy, czy też po raz piąty, sprawa wciąż nie jest łatwa. Normalnie 12 płytek podwórkowych zachowuje się tak jakby co chwila zamieniały się miejscami (a może przeskakują gdzieś w trakcie naszego mrugnięcia?). Gra ma bardzo prostą mechanikę, która przypomina trochę memory. Wystarczy chwila zamyślenia i nie wiadomo jak, ale dzieciaki zabierają wszystkie piórka (śpiewają, nadają, a i tak wygrywają... my się męczymy, pocimy, spinamy i wleczemy się gdzieś na szarym końcu... i gdzie tu sprawiedliwość dziejowa?). Jednak długi sen i wypoczynek przed rozgrywką, to podstawa. Inaczej o zwycięstwie możemy tylko pomarzyć. Im nas więcej tym weselej, ale gra w rozgrywce na dwóch graczy też bardzo dobrze wypada. Elementy są znakomitej jakości, a drewniane kurczaki podbijają serca wszystkich graczy. Cena ok. 80zł.

0 komentarze :

Prześlij komentarz