piątek, 13 marca 2015

5 SEKUND junior

liczba graczy: 3-6
wiek: 6-9
kategoria: planszowe, dla dzieci, quizowe
czas gry: ok. 15min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: bardzo dobra
wielkość: 260x80x260mm
grywalność: duża dynamika
producent: Trefl
ocena: 5/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

5 Sekund powraca... Tym razem przed nami wersja dla najmłodszych graczy. W pudełku znajdziemy 354 karty z pytaniami, 18 kart "czas", 18 kart "zmiana", pudełko na karty, planszę, 5 pionków i kultowy czasomierz z kuleczkami. Wszystkie elementy gry są bardzo dobrej jakości. Niestety wciąż się nie doczekaliśmy wypraski z prawdziwego zdarzenia, która by zadbała o porządek (jak dziecko dostarcza pudło do rozgrywki, to po drodze może wydarzyć się wiele fascynujących rzeczy, co powoduje, że w środku mamy niezły rozgardiasz) i zadbała o zmniejszenie zużycia elementów. Choć w sumie jest to minus, który przeszkadza tylko dorosłym graczom, bowiem w dziecięcym świecie najważniejsza jest świetna zabawa.


Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Podczas rozgrywek w 5 sekund dzieciaki odpowiadają na pytania wymieniając dwie lub trzy poprawne odpowiedzi (w zależności od tego, na którym poziomie rozgrywki grają). Jednocześnie kulki nieubłaganie lecą w dół i czasem nie tak łatwo wymienić nawet rzecz bardzo oczywistą. Kupa zabawy, śmiechu i emocji, czyli wszystko to co dzieci lubią najbardziej...


Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Rozkładamy planszę, karty z pytaniami wkładamy do pudełka (wybieramy też kolor kart, którymi będziemy grać, żółty - wariant prostszy, "wymień 2 ..."/ czerwony - wariant trudniejszy, "wymień 3 ..."), każdy z graczy wybiera sobie pionek i dostaje pakiet 3 kart "czas" i 3 kart "zmiana". Wybieramy gracza, który jako pierwszy będzie musiał zmierzyć się z pytaniem. Zadanie czyta mu osoba siedząca po jego lewej stronie lub prowadząca rozgrywkę (jeśli młodsi gracze mają problemy z czytaniem warto wprowadzić taką osobę do rozgrywki). Następnie szybko odwracamy czasomierz i w czasie zjeżdżania kulek mamy czas na błyskawiczną odpowiedź. Jeśli gracz dobrze odpowie, to przesuwa pionek o jedno pole na planszy. W sytuacji, gdy odpowiedź była nieprawidłowa lub częściowa jego pionek pozostaje na miejscu, a kolejka przechodzi na następnego gracza. Osoba, która jako pierwsza dojdzie do mety zostaje zwycięzcą.

Karty "czas" i "zmiana"
Po usłyszeniu pytania gracz może użyć karty specjalnej. Dzięki karcie pomarańczowej - "czas" zyskujemy 5 dodatkowych sekund na odpowiedź. Co oznacza, że jak kuleczki dolecą na dół czasomierz jest odwracany i tym sposobem mamy więcej czasu na wykombinowanie poprawnej odpowiedzi. Karta zielona - "zmiana" powoduje, że dostajemy nowe pytanie. Jeśli na nie odpowiemy, kolejka tak jak normalnie przechodzi na następnego gracza.

Kolorowa strefa na planszy
Jeśli pionek gracza stoi na tym polu, to zyskuje on dodatkowe 5 sekund na odpowiedź (tak samo jak w przypadku karty "czas"). W kolorowej strefie nie można używać kart specjalnych.


Krok czwarty, polubić czy nie...

5 Sekund Junior jest grą, która znakomicie sprawdzi się podczas spotkań małych obywateli. Starszym graczom rozgrywki są bardzo dobrze znane z wcześniejszego wydania gry. Mechanika rozgrywki wygląda prawie tak samo, więc zasady są wciąż proste i dzieci błyskawicznie je chwytają. Dwa poziomy trudności pytań powodują, że nawet gracze bardziej zróżnicowani wiekowo będą grali na w miarę wyrównanym poziomie i będą mieli podobne szanse na zwycięstwo. Rozgrywki są bardzo dynamiczne i pełne emocji. Dzieci uczą się działania pod presją czasu i wypracowywania kompromisu przy kontrowersyjnych wersjach odpowiedzi. Jeśli szukamy czegoś na samodzielne rozgrywki w dziecięcym gronie tytuł sprawdzi się idealnie. Cena około 70zł.


5 Sekund kontra 5 Sekund Junior

Z czysto subiektywnego punktu widzenia należałoby dodać jeszcze, że gra w wersji Junior świetnie wypada w dziecięcym gronie i na tej kategorii wiekowej tutaj kończymy. Teoretycznie wersja normalna została przewidziana dla co najmniej 8-latków, ale tak naprawdę jest to elastyczne. Wszystko zależy tutaj od trudności pytań, bowiem imiona na daną literą lub narzędzia używane do pracy w ogrodzie jest w stanie wymienić nawet 6-latek. Jeśli stoimy przed zakupem 5 Sekund i chcemy nabyć tylko jedną wersję, to wszystko zależy jakie ma być przeznaczenie gry. W sytuacji, gdy poszukujemy tytułu dla dzieci, to z całą pewnością podczas rozgrywek w 5 Sekund Junior nie będą się nudziły. Natomiast jeśli szukamy gry bardziej elastycznej, którą można wyciągnąć w dziecięcym gronie, podczas rodzinnych, czy też towarzyskich spotkań, to lepiej zainwestować w wersję podstawową. Jest ona bardziej uniwersalna, a zasady możemy dostosować nawet dla młodszych graczy (np. podwójny czas dla najmłodszych, czy też zabawić się w selekcję pytań z podziałem na łatwe i trudne).


3 komentarze :

 1. Razem z córką uwielbiamy grać w 5 sekund. Ilość pytań sprawia, że gra nigdy się nie nudzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwustronne karty zdecydowanie zapewniają wiele godzin znakomitej zabawy. :)

   Usuń
 2. Świetna i bardzo ciekawa recenzja - takie czytamy z największą przyjemnością! :) Graliśmy w obydwie wersje i 5 Sekund Junior faktycznie świetnie sprawdza się głównie przy stole z małymi graczami wokół. Łatwiejsze pytania to duży plus dla maluchów, którzy (na serio!) czasami bez większych trudności wygrywają ze starszymi graczami ;)

  OdpowiedzUsuń