czwartek, 9 maja 2013

UNO SPIN

liczba graczy: 2-10
wiek: 7+
kategoria: karciane, towarzyskie, rodzinne
czas gry: 15-20min.
opanowanie zasad: bardzo szybkie
jakość: znakomita (z wyjątkiem pudełka)
wielkość: 270x270x45mm
grywalność: wielkie emocje i ogromna dynamika
producent: Mattel
ocena: 5/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Niezbyt poręczne pudełko (jego wnętrze za każdym razem jak chowam grę doprowadza mnie na skraj cierpliwości, ale przy takiej dawce rozrywki jest to drobiazg, na który można przymrużyć oko) kryje w sobie koło UNO Spin i 112 kart (po 19 kart w kolorach zielonym, niebieskim, żółtym i czerwonym od 0 do 9, po 8 kart "Weź dwie", "Zmiana kolejki" i "Postój" występujących po dwie w każdym z czterech kolorów, 4 karty "Wybierz kolor" oraz 4 karty "Wybierz kolor + Weź cztery"). Na początku gry tasujemy karty i rozdajemy po 7 każdemu z graczy. Resztę kart kładziemy w formie zakrytego stosu na kole, który będzie służyć do ich losowania. Kartę z wierzchu odkrywamy i kładziemy obok rozpoczynając w ten sposób stos rozgrywki. Osoba siedząca po lewej stronie rozdającego rozpoczyna grę. Gracz odkłada na stos rozgrywki kartę mającą taki sam kolor, liczbę lub symbol.

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Zacne grono zebrane przy stole, szare komórki w blokach startowych, karty rozdane i w końcu koło poszło w ruch... Ach ten dźwięk... Ach te emocje... Najpierw gna coraz prędzej. Emocje sięgają zenitu. Co się zadzieje tym razem? Potem zaczyna zwalniać... Atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Współtowarzysze niedoli wstrzymują oddechy, serca wybijają sobie tylko znany rytm, ręce zaczynają się pocić... Czy będzie trzeba coś krzyczeć? Czy ktoś pozbędzie się wszystkich kart? A może rozpocznie się "wojna"? UNO Spin jest bardziej emocjonującą i nieprzewidywalną odsłoną gry UNO, w której  z kolejki na kolejkę akcja coraz bardziej się rozkręca.

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu

Karty akcyjne: A/"Zmiana kolejki" - zmienia się kierunek gry na przeciwny do ruchu wskazówek zegara i na odwrót, można ją położyć na kartę takiego samego koloru lub inną kartę "Zmiany kolejki", B/"Postój" - gracz, którego ruch przypada po wyłożeniu tej karty stoi jedną kolejkę, można ją położyć na kartę tego samego koloru lub inną kartę "Postój", C/"Wybierz kolor" - gracz kładący tą kartę decyduje jaki kolor będzie obowiązywał w rozgrywce, można ją wyłożyć w dowolnym momencie na dowolną kartę, D/"Obrót" - zakręcony wzorek gwarantuje wielkie emocje, bowiem gracz którego kolej przypada po wyłożeniu tej karty kręci kołem, kartę kładzie się na takich samych zasadach jak zwykłą kartę z numerkiem (do koloru lub liczby), E/"Weź dwie" - kolejna osoba dobiera dwie karty ze stosu kart do losowania i nie może już położyć żadnej karty, można ją położyć na kartę tego samego koloru lub inną kartę "Weź dwie", F/"Wybierz kolor + weź cztery" - gracz, który ją kładzie decyduje od jakiego koloru ma być kontynuowana rozgrywka, a kolejny gracz bierze 4 karty i nie może już żadnej odłożyć w tym samym ruchu, można ją położyć tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nie ma się tego samego koloru co karta na stosie rozgrywki, ale można ją położyć w momencie gdy posiada się karty z takim samym numerem co karta na stosie rozgrywki bądź inne karty akcyjne.

W sytuacji, gdy jeden z graczy położy kartę "Obrót", następny gracz kręci kołem i wykonuje jedną z czynności wskazanych przez strzałkę. Ikony znajdujące się na kole opisane są na kartach znajdujących się na zdjęciu Nr 4 (obok). Dzieciakom najbardziej podoba się ikonka, która powoduje, że wszyscy gracze krzyczą "UNO Spin" (przetestowane na dzieciach), działa wtedy zasada kto pierwszy ten lepszy, więc emocje panujące nad stołem są bardzo burzliwe. Jeśli gracz w wyniku kręcenia może wyłożyć kilka kart to decyduje, która karta ma się znaleźć na górze stosu rozgrywki (daje to możliwość zmiany numeru, koloru lub symbolu). Jeżeli gracz, którego aktualnie wypadła kolej nie ma na ręku karty, którą mógłby wyłożyć na stos rozgrywki, to bierze kartę ze stosu losowania. Jeśli wzięta karta pasuje na stos to ją kładzie, a jeśli nie to dokłada ją do kart trzymanych w ręku i następuje ruch kolejnego gracza. W chwili wyłożenia przedostatniej karty gracz musi krzyknąć "UNO", jeśli tego nie zrobi i reszta graczy go na tym przyłapie, to musi wziąć dwie dodatkowe karty ze stosu losowania. Warianty wyłonienia zwycięzcy mogą być dwa. Pierwszy jest najszybszy, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart wygrywa. Drugi jest dla fanów i maratończyków, zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza zdobyła 500 punktów. Gracz, który pozbył się swoich kart otrzymuje punkty za karty reszty graczy (karty z numerami 0-9 - punkty zgodne z wartością na karcie, "Weź dwie", "Zmiana kolejki" i "Postój" - 20pkt., "Wybierz kolor" i "Wybierz kolor + Weź cztery" - 50 punktów. 

Krok czwarty, polubić czy nie...

Gra świetnie sprawdza się zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, które czekają z niecierpliwością, aż będą mogły zakręcić kołem. Jest to pozycja lekka, łatwa i przyjemna, która wprowadzi dużo emocji i rozrywki, a ze względu na krótki czas rozgrywki można po nią sięgnąć w każdej chwili. UNO samo w sobie jest karcianką, w którą gra się ciekawie, a jak się jeszcze do tego dołoży Spin, to robi się ciekawie do kwadratu i nikt nie jest w stanie oprzeć się urokowi tej gry.

18 komentarzy :

 1. Dzień dobry!

  Przeczytałem Pani recenzję, bardzo nam pomogła. Otrzymaliśmy Uno Spin w prezencie (córka) lecz w wersji angielskiej. Czy mogłaby Pani przesłać skan instrukcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o skanowanie, to taka opcja będzie możliwa dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Mogę zaproponować Pani w zamian zdjęcia instrukcji. Myślę, że najlepiej będzie jak prześle Pani e-mail na adres famkowo@gmail.com :)

   Usuń
 2. Witam. Czy moge prosic o skan instrukcji do gry Uno Spin na maila? slawo86_86@o2.pl
  Pozdrawiam i dziekuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Czy moglabym prosic o zdjecie instrukcji tej gry ? Lidkag@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy mógłbym podłączyć się do prośby o skan instrukcji na adreskucharskiego@gmail.com ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ja również mogę prosić o zdjęcie instrukcji anna.wojtowicz81@gmail.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy mogę prosić scan instrukcji po polsku na adres monis.666@wp.pl. z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy mogę również prosić o scan instrukcji po polsku na adres stanekm1@o2.pl. Z góry bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy mogę prosić o skan instrukcji po polsku na adres e-mail dorota554@wp.pl
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzień dobry!
  Mam tę samą prośbę co poprzednicy. Dostałem UNO Spin w wersji hiszpańskiej. Będę wdzięczny za przesłanie polskiej.
  Dziękuję i pozdrawiam!
  m.pisula@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.
  Córka dostała wersję hiszpańską, czy mogę prosić skan instrukcji, na adres: boniakli@tlen.pl
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. dzień dobry :)
  Czy mogłabym prosić o skan instrukcji i tych mniejszych kart na adres: ella10@poczta.onet.pl
  Z góry bardzo dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień dobry , czy ma Pani nadal instrukcje po polsku , jesli tak czy mogłaby Pani wysłać skan badź zdjecie na maila : odys9595@gmail.com

  Serdecznie dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień dobry , czy ma Pani nadal instrukcje po polsku , jesli tak czy mogłaby Pani wysłać skan badź zdjecie na maila : odys9595@gmail.com

  Serdecznie dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Idealna na posiadówce ze znajomymi :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Proszę bardzo o instrukcję w języku polskim na maila annarw22@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 16. ja też poproszę, bo nigdzie nie ma mwozna@gmail.com

  OdpowiedzUsuń