niedziela, 6 kwietnia 2014

LIST MIŁOSNY

liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
kategoria: karciane, towarzyskie
czas gry: ok. 15min.
opanowanie zasad: łatwizna
grywalność: duża dynamika
jakość: bardzo dobra
wielkość: 95x20x65mm
producent: Bard
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Pudełko wielkości talii kart skrywa w swym wnętrzu 16 kart do gry, 4 karty pomocy i bogato opisaną instrukcję. Karty są sztywne i bardzo dobrej jakości. Ilustracje nadają grze odpowiedniego klimatu. Trzeba tylko się przestawić na specyficzny język, którym napisane są akcje poszczególnych postaci. Użyto tu małych skrótów myślowych, więc części poleceń nie można brać dosłownie, np. "zamień się ręką z wybranym graczem". Niewielkie pudełko, bardzo niska cena i fajnie odwzorowany klimat powodują, że drzemie tu duży potencjał.

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

W trakcie rozgrywki zagrywamy tak swoje karty, aby dzięki swojemu wielkiemu sprytowi i nadzwyczajnej strategii utrzymać się jak najdłużej w grze z jak najwyższą kartą na ręku. Na koniec wśród garstki najbardziej wytrwałych osoba z najwyższą kartą zostaje zwycięzcą.


Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Tasujemy karty, wierzchnią odrzucamy na bok (przy rozgrywce 2 - osobowej odrzucamy 3 karty) i rozdajemy każdemu po jednej karcie, a resztę kładziemy na środku w postaci zakrytego stosu. Teraz musimy się skupić na poprawieniu humoru księżniczce Annette, którą dopadł wielki smutek w związku z aresztowaniem jej matki za zdradę stanu. Dlatego wcielamy się w zalotników próbujących doręczyć jej listy miłosne, aby wnieść trochę radości do jej życia. Każda karta zawiera osobę, która obecnie posiada list do księżniczki. Im wyższa wartość karty, tym osoba bliższa księżniczce i wzrastają szanse doręczenia listu.

Każdy gracz w swoim ruchu dobiera jedną kartę z zakrytego stosu i mając dwie do wyboru na ręku decyduje, którą zagrać. Wybraną kartę kładzie odkrytą na stole i działa zgodnie z opisem na karcie (w przypadku wątpliwości instrukcja zawiera bardziej szczegółowe informacje). Każdy układa karty przed sobą tak, aby było widać ich wartość i kolejność zagrania. Po wykonaniu akcji związanej z kartą kolejka przechodzi na następnego gracza. W chwili odpadnięcia, któregoś z graczy, odkłada on kartę, którą trzymał na ręku, ale nie wykonuje żadnych akcji z nią związanych i przyłącza się do rozgrywki dopiero w następnej rundzie. 

Koniec rundy następuje w chwili końca tury gracza, który dobrał ostatnią kartę z zakrytego stosu. Gracze, którym udało się przetrwać rozgrywkę do tego momentu pokazują karty trzymane na ręku. Osoba z najwyższą kartą zostaje zwycięzcą danej rundy. Istnieje też możliwość, że jeden gracz wyeliminował swoich współtowarzyszy i jako jedyny został w grze. Wtedy zwycięzcą zostaje gracz, który jako jedyny nie odpadł. Zwycięzca rundy otrzymuje 1 punkt. Następnie rozgrywamy kolejną rundę i tak, aż do wyłonienia ostatecznego zwycięzcy gry (2 graczy - 7pkt., 3 graczy - 5pkt., 4 graczy - 4pkt.).Do zapisywania punktów możemy wykorzystać kawałek papieru lub poszukać w swych zasobach żetonów, które nadają bardzo fajnego klimatu rozgrywce. Wtedy gracz, który wygra daną rundę otrzymuje 1 żeton. 
Skrócony opis działania kart:
1: Strażniczka - odrzucając tę kartę wybieramy gracza i obstawiamy jaką ma kartę na ręku. Jeśli nam się uda, gracz odpada z rundy.
2: Kapłan - umożliwia obejrzenie kart znajdujących się na ręku innego gracza.
3: Baron - zagrywając tę kartę wybieramy jednego z graczy i porównujemy z nim swoją kartę na ręku. Osoba z niższą kartą odpada z rundy.
4: Pokojówka - kładąc tę kartę jesteśmy odporni na działania innych graczy, aż do swojej następnej tury.
5: Książę - wybrany gracz odkłada kartę z ręki i dobiera nową (można też zastosować do siebie).
6: Król - po zagraniu tej karty gracz wymienia się kartą trzymaną na ręku z wybranym przez siebie graczem.
7: Hrabina - jeśli gracz ma na ręku Hrabinę oraz Króla lub Księcia musi odrzucić Hrabinę na stół.
8: Księżniczka - jeśli gracz będzie zmuszony do odrzucenia tej karty odpada z rundy.

Krok czwarty, polubić czy nie...

List miłosny jest grą prostą i dynamiczną, którą możemy zaproponować właściwie każdemu. Bardzo krótki czas rozgrywki powoduje, że jest to idealny starter albo przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. Niewielkie wymiary pudełka i niewiele miejsca na rozgrywkę tworzą z tej gry idealny tytuł podróżny. Rozgrywki na 2 osoby są tak samo zacięte i pełne niespodzianek jak w większym gronie. Chociaż im nas więcej, tym weselej. Jedynym minusem są skróty myślowe na kartach i trochę braku logiki w gramatyce, ale żadną miarą nie wpływa to na rozgrywkę, a wręcz może doprowadzić do całkiem zabawnych sytuacji ("pokaż rękę" lub "zamieńmy się rękami" nabierają całkiem nowego znaczenia). Gra jest utrzymana w ciekawym klimacie i jest znakomicie wykonana. Cena utrzymuje się w okolicach 15zł (na serio), co powoduje, że jest to gra z kategorii must have.
 

0 komentarze :

Prześlij komentarz