sobota, 26 marca 2016

ZŁOTE HISTORIE

liczba graczy: 2+
wiek: 8+
kategoria: towarzyskie, historie
czas gry: 2-20min./historia
opanowanie zasad: w mig
jakość: znakomita
grywalność: bardzo dobra
mózgożerność: pełen relaks
gdzie: wszędzie
producent: G3
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W pudełku znajdziemy 50 dwustronnych kart. Po jednej stronie czeka na nas zagadka. Niektóre są oparte na prawdziwych wydarzeniach historycznych, a inne są totalnie abstrakcyjne. Natomiast po drugiej stronie karty jest rozwiązanie całej niezwykłej historii. Gra jest wydana bardzo kompaktowo. Pudełko jest dość małe, a ciekawe rozwiązanie spowodowało, że nie da zgubić się pokrywki. Karty są w poręcznym formacie, dość sztywne, a do tego humorystycznie zilustrowane.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

W każdym z nas drzemie nutka detektywa, a nasza ciekawość nie zna granic. Coś gdzieś stuknie, ktoś coś powie i od razu rozpoczynamy śledztwo. Złote historie pozwalają ukierunkować rządzę dochodzenia do sedna sprawy, a do tego przenoszą nas w czasie. Na graczy czekają historie z antycznego Rzymu, zaginionych cywilizacji, czy też pełnego przygód średniowiecza. Jednak wiele wątków jest tu głęboko schowanych, a zadaniem graczy będzie dojść do samego sedna sprawy...

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Gracze wybierają jednego reprezentanta, który stanie się Wielkim Szachem. Jego zadaniem będzie przeczytanie zagadki widocznej na karcie i odpowiadanie na pytania pozostałych graczy. Dworzanie mogą zadawać pytania w taki sposób, aby można na nie odpowiedzieć tylko tak lub nie. Każdy może zadawać nawet całą serię pytań, ale kiedy usłyszy odmowną odpowiedź, to kolejka przechodzi dalej.

Jedne pytania będą bardzo ogólne, inne mogą być bardziej szczegółowe. Czasami można pytać o rzeczy oczywiste, a innym razem bardziej abstrakcyjne. Najważniejsze jest wejście na właściwy trop, który można złapać wpadając na nic nie znaczący szczegół. Burza mózgów wśród graczy może doprowadzić do niezłej gry skojarzeń, więc kluczem do rozwiązania sprawy jest rozmowa, pytanie i jeszcze raz rozmowa. Co rycerz Rudolf zrobił ze swoją zbroją, dlaczego nie dostał nagrody od króla? Dlaczego Cezar nie dostał pizzy? Jakie Aulani otrzymał zadanie na Wyspie Wielkanocnej? Jak Gallowie chcieli dostać się na Kapitol? Co się stało z archeologami podczas odkrycia grobowca Tutenchamona? Te i wiele innych zagadek zapewnią graczom wiele godzin pierwszorzędnej rozrywki.

Złote historie można wykorzystać jako zapełnienie czasu oczekiwania lub zabicie nudy, kiedy po prostu bawimy się w dochodzenie do prawdy. Jednak wśród graczy spore znaczenie ma też rywalizacja, więc można wprowadzić wariant punktowy. Można przyznawać punkty za odgadnięcie historii lub bardziej znaczące szczegóły. Rozegrać określoną liczbę rund (kart) i na koniec wyłonić zwycięzcę z największą liczbą punktów.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Złote historie są odnogą serii Czarnych historii wydanych przez G3. Fani zbrodni i rozplątywania tajemnic mogą liczyć na niezłe urozmaicenie (poza tym pojawiły się też Białe i Srebrne Historie, a już wkrótce na półki trafią Różowe, Fioletowe, a nawet Pomarańczowe historie). Jednak tym razem nie rozwiązujemy makabrycznych zbrodni, a rozplątujemy zawiłe wątki wydarzeń historycznych. Dużą zaletą gry jest to, że można ją zabrać wszędzie i wyciągnąć ją w każdym miejscu. Plaża, góry, autobus, pociąg, ognisko, samochód, świąteczny stół, poczekalnia, czy też chwila oczekiwania, aż zjawią się wszyscy goście. Nie potrzebujemy żadnych elementów, można stać, siedzieć lub leżeć. Jedynego czego będziemy potrzebować to silna dawka dedukcji i wytrwałości w dochodzeniu do sedna sprawy. Wątki historyczne zostały urozmaicone historiami trochę zmyślonymi, więc prawda wcale nie jest taka oczywista. Ze względu na tematykę Złote historie świetnie sprawdzą się jako tytuł rodzinny lub wśród graczy nie lubiących mrożących krew w żyłach historii. Dlatego grę można bez obaw wyciągnąć w każdym towarzystwie, a liczba uczestników jest właściwie dowolna. Ważne jest tylko, aby wszyscy dobrze się słyszeli. Jeśli szukacie pozycji na dużą liczbę graczy, która przez jakiś czas zajmie towarzystwo i podtrzyma pracę szarych komórek, a do tego można ją wyjąć w każdym miejscu to Złote historie sprawdzą się doskonale. Zostań poszukiwaczem przygód i znajdź zaginione skarby, poznaj starożytne cywilizacje, rozwiąż zabójstwa wielkich władców, a wszystko to możesz zrobić siedząc na wygodnej kanapie...

0 komentarze :

Prześlij komentarz