środa, 25 listopada 2015

WESOŁA FARMA

liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
kategoria: planszowe, karciane
czas gry: ok. 30min.
opanowanie zasad: dość proste
jakość: bardzo dobra
dla kogo: dzieci
gdzie: stół lub podłoga
grywalność: dobra dynamika
producent: 2 Pionki
ocena: 5/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Na pudełku grupa wesołych zwierząt radośnie zaprasza graczy do zabawy, co od razu sugeruje grupę wiekową, do której gra jest skierowana. W środku czeka na nas trochę elementów z bajkowymi grafikami. Co dokładnie?
 • 4 plansze farmy
 • 59 kart roślin (malutkie)
 • 32 karty zwierząt
 • 18 kart karmienia
 • 30 żetonów monet
Wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości, a jedynym minusem jest bałagan, którzy może się tworzyć w pudełku, bo brak tu jakichkolwiek rzeczy do ich segregacji.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Wesoła farma jest grą ekonomiczną dla dzieci, która wprowadza młodych graczy w zawiły świat strategii i planowania. Wszystko jest tutaj ze sobą powiązane. Zakupy, sadzenie roślin, zbierania roślin, karmienie zwierząt, a do tego każdy chce wyjść na tym jak najlepiej. W końcu nie jest sztuką posiadać gospodarstwo, a mieć jak największe profity z niego. Trochę planowania, trochę kombinowania i rywale zostaną pokonani w podkskokach...

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Na początku tasujemy karty karmienia (odpowiednie do odpowiedniej liczby graczy) i odkrywamy 5 wierzchnich. To samo robimy z kartami roślin, ale odkrywamy 6 z nich. Każdy gracz dostaje planszę farmy, zestaw zwierząt do wykarmienia, 2 rośliny i oraz 2 monety "1". 

Każdy zwierzak na początku jest bardzo głodny i dopóki nie zostanie nakarmiony, to przynosi -3 punkty. Jak się okazuje na farmie wszyscy działają pod hasłem zrób to sam, więc zanim je nakarmimy musimy przejść przez szereg działań od A do Z...

Każdy gracz w swoim ruchu dobiera kartę rośliny, a potem rośliny wcześniej posadzone przy stodole rosną (przesuwamy je o jeden rząd do góry). Następnie można wykonać 2 akcje z 6 dostępnych: 
 • zakup roślin - można kupić na targu od 1 do 3 warzyw, a każda karta kosztuje 1 monetę
 • sadzenie roślin - odbywa się na wiosnę i gracz może wyłożyć z ręki dwa różne warzywa lub trzy takie same
 • zbieranie roślin - warzywa, które już podrosły (znajdują się w sektorze lato lub zima) można zebrać do stodoły (maksymalnie można przechowywać 6 kart), jednak trzeba pamiętać, że niektóre rośliny potrzebują więcej czasu na wzrost i latem mogą być zebrane tylko buraki i marchewka, a do tego jeśli nie zbierzemy warzyw na czas to nam zgniją
 • karmienie zwierząt - za karty roślin ze stodoły można karmić zwierzęta (wymagane warzywa do zdobycia karty są widoczne na każdej z nich), karta karmienia trafia pomiędzy zad i głowę danego zwierzęcia, a głowa jest od razu odwracana i znikają punkty ujemne
 • sprzedaż roślin - rośliny ze stodoły mogą zostać sprzedane i gracz otrzymuje widoczną na nich liczbę monet
 • zwiększenie majątku - gracz dostaje z banku monetę o wartości "1"
Uff.. Ciężkie jest życie farmera. Szereg decyzji wciąż do podjęcia, rywale zabierają nam sprzed nosa co ciekawsze karty, a zwierzęta kwiczą i piszczą, bo jeszcze nie dostały śniadania. Jak nie będzie można dołożyć do 5 kart karmienia na środku, to rozgrywamy ostatnią kolejkę i przechodzimy do podliczenia punktów. Gracze sumują punkty ze swych długaśnych zwierząt (jeśli nie zostały nakarmione to punkty są ujemne), a posiadacz najdłuższego w danej kategorii otrzymuje dodatkowo 3 punkty (np. właściciel najdłuższej krowy). Po zliczenia wszystkich punktów gracz z ich największą ilością zostaje zwycięzcą.

Krok czwarty, werdykt ostateczny... 

Wesoła farma jest ekonomiczną grą rodzinną lub świetnym tytułem na emocjonujące rozgrywki wśród młodszych graczy. Zasady gry są bardzo proste, ale już zaplanowanie strategii wymaga trochę pogłówkowania. Trzeba rozłożyć uprawy, zebrać plony, opłacalnie je sprzedać i jak najszybciej nakarmić zwierzęta. W końcu syty zwierzak, to szczęśliwy zwierzak, a im bardziej szczęśliwy będzie tym więcej punktów zdobędziemy na koniec gry. A jeszcze jak się człowiek zagapi, to mu plony zgniją. Dzięki temu gra wypada bardzo życiowo i świetnie wprowadza w życie na farmie oraz w efektywne zarządzanie zasobami. Do tego grafiki na kartach są przezabawne, a przerośnięte zwierzęta wręcz komiczne. Wesoła farma zapewnia całą gamę atrakcji... Planowanie, podejmowanie decyzji, zarządzanie pieniędzmi, troska o zwierzęta, kalkulacja zbiorów... Dla każdego coś ciekawego, więc dzieciaki będą mogły poszerzyć wachlarz swych umiejętności. Jednym słowem Wesoła farma bawi i uczy, a skalowalność przy różnej liczbie graczy wypada znakomicie. 


 Dziękuję wydawnictwu 2 Pionki za przekazanie gry do recenzji.

0 komentarze :

Prześlij komentarz