poniedziałek, 9 listopada 2015

KOLOROWE BIEDRONKI

liczba graczy: 2-6
wiek: 4+
kategoria: dla dzieci, różne
czas gry: 20-30min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: rewelacja
wielkość: 245x70x245mm
grywalność: duża dynamika
producent: Egmont
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W pudełku znajdziemy planszę ze strzałką, 8 magnetycznych biedronek, 7 mrówek, 56 drewnianych kropek w kształcie walców (w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym, zielonym, niebieskim, fioletowym i granatowym) oraz 1 cukierkowy żeton stołu. Plansza jest w pięknych kolorach, więc w szare zimowe dni od razu życie nabierze barw, a drewniane elementy są doskonałej jakości. Choć po zamontowaniu strzałki na planszy może być mały problem z jej składaniem. Strzałka trafia wtedy do środka  i pytanie czy nie będzie niszczyć tektury. Można by się pokusić o demontaż strzałki za każdym razem, ale może to spowodować wyrobienie się tektury w otworze. Cóż, tym razem plansza wpadła w mały dyskomfort... Tak źle, tak niedobrze. Trochę bym się tutaj obawiała zetknięcia 4-latków z małymi walcami, bo elementy są dość małe. Za to zyskujemy po dwa zapasowe w każdym kolorze, więc jak coś by się pogubiło to jest jeszcze szansa na dalsze rozgrywki. Magnesy w biedronkach powodują, że owady żyją własnym życiem i kręcą się niczym szalone. Jest to druga gra z serii Zagraj ze mną, która zawitała na Rodzinną Rozrywkę i dbałość wykonania jest rewelacyjna.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Biedronki wybierają się na bal kostiumowy, to jest dopiero wydarzenie. Trzeba szybko zacząć myśleć o przebraniu i jeszcze uważać, żeby mrówki nie wepchnęły się na imprezę przed nami. Kolorowe biedronki to gra, w której dzieciaki starają są pomóc biedronkom zdobyć kolorowe kropki na skrzydełkach. Niby zadanie proste, kropka tu, kropka tam... Tylko nie wszystkie biedronki są chętne na wymianę (to się nazywa strzelić focha), a do tego mrówki już są w drodze na bal... Kto wygra ten emocjonujący wyścig z czasem i będzie wspaniale bawił się na balu kostiumowym?

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Na początku rozkładamy planszę, wciskamy kolorowe walce w biedronki (każda powinna mieć 5 kropek w tym samym kolorze) i ustawiamy je na zewnętrznych polach płatków kwiatu w odpowiadającym kropkom kolorze. Mrówki kładziemy obok planszy, a żeton stołu trafia do najmłodszego gracza (będzie rozpoczynał rozgrywkę).

Każdy gracz w swoim ruchu kręci strzałką i jeśli wskazała, na któryś płatek kwiatu, to przemieszcza biedronkę tam stojącą na inny wybrany płatek. Biedronki stają oko w oko, znaczy się nosek w nosek i nadeszła chwila prawdy...

Biedronki dotknęły się noskami
Wymieniamy kropki, przemieszczamy biedronkę na inny płatek i próbujemy dokonać kolejnej wymiany. Działamy tak do chwili, aż biedronki się odwrócą lub biedronka będzie miała 5 kropek w różnych kolorach, wtedy stawiamy ją na kwiatku na dole planszy. Wymiany można dokonywać tylko z biedronką, z którą jeszcze nie było wymieny i na kropki w kolorze startowym.

Biedronka się odwróciła
Niektóre biedronki są bardzo wybredne i nie lubią wszystkich kolorów. Jeśli biedronka, z którą chcemy dokonać wymiany odwróci się, to nasza biedronka wraca na swoje miejsce, a kolejka przechodzi na następnego gracza.

Strzałka wskazuje listek pomiędzy płatkami?
Mrówki ruszają na imprezę, a że droga daleka to najpierw trzeba odpocząć na pieńku. Jak później znowu wypadnie listek, to mrówka rusza na listek pnącej rośliny. I tak mrówki cichaczem chcą uprzedzić biedronki w drodze na bal kostiumowy...


Jeśli wszystkim biedronkom uda się zdobyć kropki w 5 kolorach nim mrówki zajmą pnącą rośliny, to zwyciężają wszyscy gracze. 

Natomiast, gdy mrówki wyprzedzą biedronki, to wtedy one świętują zwycięstwo, a graczom pozostaje mały rewanż...

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Kolorowe biedronki wpadają rozpędem na stół z całą masą zabawy i emocji. Proste zasady powodują, że dzieci chętnie do niej zasiadają. Wykonanie jest tak fenomenalne, że trudno oderwać oczy. Dzięki szybkim i dynamicznym rozgrywkom nikt nie zazna nudy. Ciekawe wykorzystanie magnesów spowodowało, że biedronki fascynują dzieci, jak i dorosłych. Będzie ciepłe powitanie, czy się odwrócą? Oto, jest pytanie... Dzięki kooperacji omijamy konkurowanie, rywalizację i wielkie kłótnie po przegranej. Dodatkowo można poćwiczyć rozróżnianie kolorów oraz dobrą pamięć, bo jak nie zapamiętamy, które biedronki są wybredne, to kolejka przejdzie nam koło nosa. Jednym słowem Kolorowe biedronki są świetnym pomysłem na rozpoczęcie przez najmłodszych przygody z grami planszowymi.

 Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.

1 komentarz :