wtorek, 20 października 2015

HOLLYWOOD

liczba graczy: 2-6
wiek: 10+
kategoria: karciane, towarzyskie
czas gry: 45min.
opanowanie zasad: dość proste
jakość: bardzo dobra
wielkość: 300x75x300mm
grywalność: niezła dynamika
producent: Egmont
ocena: 4/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W pudełku znajdziemy planszę do gry, 3 nagrody Film Roku, 6 żetonów 100 milionów, 42 żetony licytacji (po 7 dla każdego gracza), 16 bezwartościowych scenariuszy, 6 plansz graczy, 126 kart podstawowych, 36 kart gwiazdorskich, 30 kart licytacji (po 5 w każdym kolorze), 6 znaczników graczy. Dodatek 1: 6 kart festiwali. Dodatek 2: 8 kart podstawowych, 12 kart gwiazdorskich, 6 reżyserów drugiej ekipy. Dodatek 3: 16 kart podstawowych. Wszystkie elementy mieszczą się w cienkiej i mało wytrzymałej wyprasce (już jest porwana w kilku miejscach), a poza wszystkie elementy są w miarę dobrze wykonane.

Krok drugi, a tak właściwie w czym rzecz...

Jeśli marzyła się komuś kariera w przemyśle filmowym rodem z Hollywood, to teraz jest szansa na nadrobienie zaległości. Wielkie pieniądze, kapryśni aktorzy, wymagający reżyserzy i znajdź tu jeszcze człowieku wartościowy scenariusz. Kto pozyska najlepsze gwiazdy i stworzy najbardziej kasowy film tego roku? Przed Wami karcianka, w której rządzą miliony dolarów i ekonomia Hollywood.

Krok trzeci, zgłębienie tematu... 

Na początku rozkładamy planszę, stawiamy statuetki Film Roku i żetony 100 milionów na odpowiednich miejscach. Tasujemy karty podstawowe (niebieski tył) i kładziemy w stosie na górnej części planszy, obok umieszczamy karty bezwartościowego scenariuszu, a karty gwiazdorskie lądują na dole planszy. Odkrywamy ich tyle ilu graczy bierze udział w rozgrywce, a reszta leży w postaci zakrytego stosu.

Każdy gracz otrzymuje 5 kart licytacji, 7 żetonów licytacji oraz planszę gracza (wszystko w jednym kolorze). Znaczniki punktacji stawiamy na torze zysku na polu nr 12.

Gra trwa 3 lata (trzy rundy), a każdy rok rozgrywany jest w 7 fazach. Do stworzenia filmu będziemy potrzebować scenariusza, reżysera, aktorów i przeróżnej ekipy filmowej. Kluczem do połączenia wszystkiego w dobrą całość będzie konkretny gatunek filmu. Do wyboru są romans, komedia, film akcji i horror, a każda osoba może się specjalizować w innym gatunku lub kilku na raz. Zwycięzcą zostaje gracz, który dotarł najdalej na torze zysku.Faza 1 - wylosowanie 1 karty gwiazdorskiej
Każdy gracz otrzymuje 1 kartę gwiazdorską i po jej obejrzeniu kładzie ją zakrytą na swoich Kontraktach.
Faza 2 - dobranie 7 podstawowych kart
Każdy gracz dostaje 7 kart i wybiera jedną dla siebie. Po czym karty przekazujemy graczowi po lewo, znowu zatrzymujemy jedną dla siebie i tak do czasu, aż wszystkie karty znajdą właściciela. Wszystkie lądują zakryte na Kontraktach u każdego gracza. W 1 roku karty wędrują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w 2 odwrotnie, a w 3 roku znowu w lewo. 
Faza 3 - licytacja 1 karty gwiazdorskiej
Każdy gracz namierza najbardziej pasującą mu odkrytą przy planszy kartę gwiazdorską i za pomocą żetonów określamy jaką kartę chcemy zdobyć (cyfra określa jej miejsce), a kartą licytacji ile chcemy za nią zapłacić (o tyle cofniemy się na torze zysku). Licytacja przebiega tajnie (a szkoda), więc wszystko trzymamy zakryte przed sobą. Jak wszyscy się zdecydują kładziemy wszystko na wybranych kartach. Jak dwóch graczy walczy o tą samą kartę, to zdobywa ją ten, który daje więcej. Wszyscy gracze cofają się na torze punktacji o liczbę pól odpowiadającą karcie licytacji. Gracze, którzy nie zdobyli żadnej karty mogą jeszcze powalczyć, o te które pozostały na stole. 

Faza 4 - produkcja filmów
Każdy ze swoich kart zebranych na planszy gracza może stworzyć film, który będzie zawierał przynajmniej 3 karty. Podstawą jest scenariusz, reżyser i aktor lub aktorka, a ich mianownikiem wspólnym musi być ten sam gatunek filmu. Dodatkowo można dorzucić dowolną ekipę filmową. Wiadomo im więcej kart, tym wyższe profity, ale im więcej filmów tym więcej kasy. 

Jak brakuje nam scenariusza w konkretnym gatunku, a cała reszta pasuje, to warto sięgnąć po kartę bezwartościowego scenariusza (możemy wtedy wybrać gatunek).

Faza 5 - obliczanie zysku
Podliczamy zyski z każdego filmu. Otrzymujemy 1 milion za każdą kartę, która wchodzi w skład filmu. Za gatunek filmu dostajemy za każdą kartę tyle milionów ile kart w danym gatunku jest w filmie (przy bezwartościowym scenariuszu nie ma zysków za gatunek). Jeśli udało nam się zatrudnić parę aktorów (aktorka i aktor), to dostajemy 4 miliony. Za każdą złota monetę na karcie zyskujemy 1 milion. Karty ekipy filmowej działają zgodnie z ich opisami. Na koniec podliczamy wszystko i przesuwamy się o odpowiednią liczbę pól na torze zysku.

Faza 6 - przyznanie nagrody Film Roku
Film z największą liczbą statuetek otrzymuje nagrodę Film Roku. Na koniec gry, po 3 latach gracz, który zdobył przynajmniej jedną taką nagrodę mnoży liczbę posiadanych nagród przez liczbę statuetek na kartach, które posiada w archiwum i o tyle pól przesuwa się na planszy.


Faza 7 - czyszczenie
Karty z filmów ląduje na planszy graczy na polu archiwum i pozostają tam do końca gry.


Dodatek 1: Festiwale
Wprowadza trochę urozmaicenia w przebiegu rozgrywki. Każdy festiwal odbywa się w innym mieście i w danym roku losowana jest inna karta festiwalu, która wprowadzi trochę zmian w mechanice.


Dodatek 2: Łowcy nagród
Wprowadzamy nowe karty do rozgrywki. Pojawia się reżyser drugiego planu (ułatwiający stworzenie filmu), podwójni aktorzy i łowcy nagród, którzy pomogą zdobyć większe zyski.


Dodatek 3: Za kulisami
Z tym dodatkiem można zaleźć innym graczom za skórę, pojawi się więcej emocji i interakcji. Będzie można zagrywać na przeciwników karty zakulisowych rozgrywek i trochę namieszać w produkcji filmowej.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Hollywood jest planszówką świetnie wypadającą w gronie początkujących graczy. Ma bardzo proste zasady i wszyscy raz dwa je chwytają. Szczególnie sprawdza się w większym groniem rodzinnym (do 6 graczy), nawet przy większym zróżnicowaniu wiekowym. W grze doświadczymy trochę losowości, ale nie dominuje ona rozgrywki. Będziemy musieli działać strategicznie, aby zebrać jak najbardziej wartościową ekipę do naszego filmu. Ze względu na 3 dodatki grę można toczyć w różnych konfiguracjach (możemy wprowadzić trochę urozmaicenie lub więcej interakcji pomiędzy graczami), dzięki czemu wypada bardzo regrywalnie. Są takie elementy w mechanice, które mają jednocześnie plusy i minusy. Choćby faza licytacji, w której możemy powalczyć o niezbędną dla siebie kartę, ale ze względu na jej tajny przebieg nie możemy przebijać ofert innych graczy, co dość ograniczyło emocje. Podczas rozgrywek we dwoje tytuł wypada dość sucho i mechanicznie, więc najlepiej grać w przynajmniej trzyosobowym gronie. Fani gier euro też znajdą tutaj coś dla siebie, bo przez cały czas krok po kroku powiększamy swój majątek. Jak powszechnie wiadomo pieniądze napędzają graczy do działania, a jak już mowa o grubych milionach, to pędzą po trupach do celu. Hollywood sprawdza się jako lekki tytuł, na posiedzenie ze znajomymi lub potyczki rodzinne.  Z dzieciakami lepiej trzymać się na baczności,bo nie wiadomo jak, ale co i rusz tworzą kasowe filmy. Jednym słowem tutaj po prostu trzeba mieć smykałkę do interesów. 
 Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.


Gdzie jeszcze pojawiło się Hollywood?2 komentarze :

 1. Zgadzam się z opinią na temat tej gry - jest fajna, lekka i szybka w opanowaniu. I powiem szczerze, że wersja dwuosobowa też mi przypadła do gustu, też były nieraz spore emocje :) To fakt, rozgrywka staje się wtedy bardziej taktyczna, ale moim zdaniem gra na tym nie traci :)

  Pozdrawiam,
  D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu wszystko zależy od czasu, miejsca i towarzystwa ;) pozdrawiam

   Usuń