poniedziałek, 17 listopada 2014

POKOLENIA: DODATEK GOSPODA

liczba graczy: 2-5
wiek: 12+
kategoria: planszowe, strategiczne
czas gry: 60-120min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: bardzo dobra
wielkość: 275x70x190mm
grywalność: duża dynamika
producent: Hobbity
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Pudełko dodatku Gospoda wydaje się być trochę z innej parady, żadną miarą nie nawiązuje tematem do podstawy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że duże pudło Pokoleń zmieści i dodatki, to nie ma to za dużego znaczenia, bowiem praktyczniej wypada trzymanie wszystkiego razem. Elementy, które nam przybędą do rozgrywki obejmują dwa nowe budynki (gospoda i browar), nową kronikę i anonimowe groby (wersja dla 5 graczy), pionki i znaczniki dla 5 gracza w kolorze szarym, 1 szara plansza gospodarstwa, naklejki na nowych ludzi, 6 monet, 5 worków ze zbożem, 4 żetony nowych klientów na Targ, 12 żetonów z beczkami piwa, 20 dodatkowych kostek wpływu (po 5 w kolorze pomarańczowym, różowym, brązowym i zielonym), 3 karty przygotowania i 30 kart mieszkańców. Wszystkie elementy utrzymują dobry poziom wykonania.

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Dodatek Gospoda stawia całą wcześniejszą strategię gry do góry nogami. Najwięcej zamieszania wprowadza gospoda i karty mieszkańców, które dają mnóstwo możliwości zdobywania punktów w trakcie, jak i na koniec gry. Browar jest rarytasem dla koneserów piwa, a dodatkowa kronika wsi i cmentarz powodują, że do rozgrywki może dołączyć 5 gracz. Dzięki dodatkowi więcej rodzin porusza się po wsi, co przyśpiesza dynamikę gry, wprowadza więcej ruchu i pozytywnego zamętu...

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Wprowadzając dodatek do rozgrywki mamy do wyboru dwie możliwości (możemy ich używać oddzielnie lub razem, w zależności od potrzeb  liczebnych i chęci urozmaicenia gry), a w każdej z nich bierzemy pod uwagę, że zasady podstawowej gry Pokolenia wciąż obowiązują. W opcji pierwszej  tylko dołączamy 5 gracza do rozgrywki, dla którego dokładamy planszę gospodarstwa, członków rodziny (ach, to mozolne przydzielanie naklejek) i znaczniki w szarym kolorze. Do tego do rozgrywki dla 5 graczy układamy na planszy anonimowe groby i kronikę wsi.Elementy te zostały odpowiednio przycięte na brzegach, dzięki czemu idealnie wpasowuję się w miejsca na planszy głównej.W opcji drugiej wprowadzamy pełne działanie dodatku Gospoda, czyli uzupełniamy rozgrywkę o budynki browaru i gospody (kładąc je na miejscu anonimowych grobów i kroniki wsi). Cała gra przebiega według normalnych zasad. Pamiętamy tylko przy liczeniu punktów na koniec gry o kartach mieszkańców, które wprowadzają masę dodatkowych punktów.


Kronika wsi i anonimowe groby lądują obok planszy (najlepiej na wyciągnięcie ręki dla wszystkich graczy). W tym przypadku zębata otoczka zyskuje pasującą ramkę (taka mała kosmetyka).
Na początku każdej rundy przy układaniu kostek wpływu na polach akcji korzystamy z nowych kart podpowiedzi.
Browar
Do budynków rzemieślniczych dołącza browar umożliwiający wyprodukowanie beczek z piwem, które potem możemy sprzedać na Targu lub zapłacić nimi za karty mieszkańców w gospodzie. Przy akcji rzemiosła mamy więcej kostek do rozdzielenia pomiędzy graczy. Do produkcji 2 beczek piwa potrzebujemy 3 worki ze zbożem lub 3 jednostki czasu na wyszkolenie człowieka i 3 jednostki na jego produkcję.
Nowe żetony dóbr (piwo)
Pojawiają się nowe żetony beczek piwa, które dokładamy do puli głównej przy planszy.
Nowe żetony klientów
Targ odwiedzają nowi klienci chętni na zakup piwa (4 nowe żetony klientów). Żetony mieszamy z tymi z wersji podstawowej. Wykładamy i zdobywamy je według podstawowych zasad.
Gospoda
Pojawia się nowa akcja na planszy głównej. Zyskujemy budynek, do którego możemy posłać członka rodziny. Za wizytę możemy tylko zapłacić czasem, a jeśli człowiek tam stojący będzie zmuszony umrzeć, to zostanie pochowany w anonimowym grobie. Jednak wizyta w gospodzie ma duży wpływ na naszą strategię gry, bowiem prowadzi do zdobycia kart, które wykorzystujemy na bieżąco i zdobywamy dodatkowe punkty w trakcie rozgrywki lub zyskujemy więcej punktów przy końcowym podliczaniu.

Karty mieszkańców
Umieszczamy obok planszy głównej w 3 odkrytych stosach po 10 kart. Kartę kupujemy w trakcie odwiedzin w gospodzie. Wybieramy 1 z wierzchu, któregoś stosu i płacimy za nią odpowiednio 1 żeton beczki piwa, 2 żetony z beczkami piwa lub 1 monetę. Karty są podzielone na 2 rodzaje. Z palącą się świecą w prawym dolnym rogu (ich dowolną ilość możemy użyć w trakcie swojego ruchu), np. Kowal - kupujemy 2 żetony pługu lub Celnik - nie płacimy za podróż w trakcie akcji podróży. Karty ze zgaszoną świecą używamy dopiero przy podliczaniu punktów na koniec gry, np. Artysta - zwiększa punkty za ludzi w kronice wsi lub Uczony - daje dodatkowe punkty za różowe kostki wpływu.


Wszystkie karty mają bardzo czytelne obrazkowe objaśnienia, w razie pytań lub wątpliwości możemy jeszcze sięgnąć po instrukcję, w której każda z nich jest jasno i obszernie opisana.

 

Krok czwarty, polubić czy nie...

Dodatek Gospoda wprowadza do gry Pokolenia 5 gracza (od zawsze wiadomo, że im więcej osób przy stole tym weselej) i nowe budynki dające przeróżne możliwości zdobywania nowych punktów. Strategia na umieranie i zakupy na Targu odchodzi do lamusa, co spowodowało bardziej zaciętą walkę o zwycięstwo wśród graczy. Zdobywając karty mieszkańców w gospodzie możemy dbać o powiększenie swojej puli punktowej w trakcie gry lub na koniec, co pozwala nieźle przeskoczyć rywali na torze punktacji. Możemy się skupić na efektach pobocznych, np. zbieranie kostek wpływu w wybranym kolorze, dodatkowe punkty za żetony dóbr, czy posiadanie jak najwięcej żyjących ludzi na końcu gry. Są to rzeczy, które i tak działy się mimochodem, a odpowiednia karta dodatkowo je punktuje. Jednym słowem Gospoda wprowadza ciekawe urozmaicenie do rozgrywki, a większa liczba akcji powoduje znaczne przyśpieszenie rozgrywki (zużywamy więcej czasu, co powoduje szybsze umieranie i zapełnianie kroniki). Cena ok. 60zł (stosunek inwestycji do zysku rozrywkowego wypada bardzo korzystnie).

0 komentarze :

Prześlij komentarz