sobota, 6 kwietnia 2013

RAGE

liczba graczy: 3-8
wiek: 10+
kategoria: karciane, towarzyskie,
czas gry: ok. 45min.
opanowanie zasad: wymaga trochę czasu i dokładnego przestudiowania instrukcji, osobom grywającym w karty pójdzie bardzo szybko
jakość: bardzo dobra
wielkość: pudełka na dwie talie kart
grywalność: powalająca dynamika
producent: Amigo, G3
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Rage jest grą bardzo niepozorną. Niby tylko małe pudełko zawierające 112 kolorowych kart, a tu się okazuje, że drzemie w nim całkiem konkretny rozrywkowy dynamit. Ilekroć siadamy do gry zawsze kończy się tak samo, czyli burzliwie w akompaniamencie wielkich emocji. Grałam w wiele różnych gier, zarówno karcianych jak i planszowych, ale jest to jedyna pozycja, która od początku do końca rozgrywki trzyma w takim napięciu, a do tego ze względu na obłędną nieprzewidywalność i potężną dynamikę w ogóle się nie nudzi. Za potwierdzenie tego faktu może świadczyć trzecia talia kart, którą właśnie zużywamy do wyczerpania materiału (chyba mamy zbyt wysoką częstotliwość grania). W ciągu ostatnich kilku lat w mojej kolekcji pojawiło się wiele nowych gier, ale jest to chyba jedyna pozycja, do której wracamy z takim podekscytowaniem i radością.

Krok drugi, dogłębne zbadanie tematu...

Gra składa się 96 kart w sześciu kolorach (zielonym, pomarańczowym, fioletowym, czerwonym, niebieskim, żółtym). W każdym kolorze karty występują w wartościach 0 - 15. Terminy przydatne podczas rozgrywki: "lewa" - karty znajdujące się na stole po dołożeniu karty przez każdego z graczy, "runda" - rozgrywka następująca po każdym rozdaniu kart, "atu" - kolor jaki pokonuje (przebija) inne kolory w danej rundzie. Dodatkowo talia zawiera jeszcze 16 kart akcji (zdjęcie poniżej).
 
A - "Bez atu": w momencie położenia tej karty podczas rozgrywania bieżącej lewy kolor atu traci swoją moc i nawet w przypadku użycia go nie jest on kolorem biorącym (przebijającym). B i E - "-5" i "+5": osoba posiadająca w swoich lewach którąś z tych kart na koniec rundy traci lub zdobywa 5 punktów. C - "Zmiana atu": po rozegraniu lewy i wzięciu jej przez jednego z graczy, w której ta karta została rzucona zostaje odkryta pierwsza karta z talii kart nierozdanych i do końca rundy (lub następnego użycia karty "Zmiana atu") określa ona nowy kolor atu. D - "Joker": w momencie zagrania tej karty gracz musi określić jakiego jest ona koloru i jest ona traktowana jako karta o najwyższej wartości w danym kolorze (większej od 15).

W trakcie gry rozgrywanych jest 10 rund. Podczas pierwszej rundy gracze otrzymują 10 kart, następnej 9, kolejnej 8 i tak po kolei, aż do 10 i ostatniej rundy, w której dostaną po 1 karcie. Karty nierozdane graczom w danej rundzie lądują na stole w postaci zakrytej talii (napisem "Rage" do góry). Z góry tej talii zostaje odkryta pierwsza karta i w bieżącej rundzie staje się kolorem atu (przykład: na zdjęciu Nr 4 została odkryta żółta karta i kolor żółty stał się kolorem atu w rozgrywanej rundzie). Po rozdaniu kart gracze zapoznają się ze swoimi kartami i każdy obstawia ile lew uda mu się zdobyć w bieżącej rundzie (oczywiście jest to tylko nasze założenie, które często jest celem trudnym do zdobycia). Zadeklarowane liczby lew zostają zapisane przez gracza notującego wyniki i można przystąpić do rozegrania rundy. Gracz zajmujący miejsce po lewej stronie osoby rozdającej wybiera jedną kartę spośród tych, które trzyma na ręku i zagrywa ją na środek stołu. Następnie gracze rzucają karty zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdy sprawdza czy posiada kartę w kolorze rzuconym jako pierwszym w danej lewie. Jeśli tak, to musi nią zagrać, ale nie ma obowiązku przebijania. Jeśli nie posiada karty w danym kolorze może zagrać dowolną kartę innego koloru lub akcji spośród trzymanych na ręku. Lewę zdobywa gracz, który zagrał najwyższą kartą w kolorze zagranym jako pierwszym w danej lewie lub ten, który rzucił najwyższą kartę w kolorze atu (tak jak na zdjęciu Nr 4). Osoba, która zdobyła lewę wybiera kartę i rozpoczyna kolejną. Przez całą grę należy mieć się na baczności, bo nie wiadomo, w którym momencie zagrywając atu wcale nie weźmiemy lewy (zdjęcie Nr 5, atu nie przebija), kiedy zmieni się kolor atu lub w jakim momencie ktoś zagra w sposób totalnie niestandardowy (zdarzają się sytuacje, że jest to zagranie totalnie zaburzające naszą koncepcję gry i ciśnienie podnosi się nam ponad dopuszczalną normę i całkiem jasna staje się wtedy nazwa gry "Rage", która w tłumaczeniu oznacza wściekłość, bierzemy wtedy kilka głębszych wdechów i używając swej wrodzonej inteligencji staramy się jeszcze uratować sytuację, bo w tej grze wszystko jest możliwe). W chwili kiedy żaden z graczy nie będzie już posiadał karty na ręce runda zostaje zakończona i następuje podliczenie punktów. Za każdą zdobytą lewę gracz otrzymuje 1 punkt. 
Jeśli gracz zdobył tyle lew ile deklarował zdobywa on 10 punktów bonusowych, w przypadku nie zdobycia tych lew (nie ma znaczenia tutaj czy ma ich więcej czy mniej) zapisuje się mu 5 punktów minusowych. Dodatkowo jeśli gracz w zdobytych lewach posiada kartę akcji "+5" lub "-5", to te punkty zostają też dopisane do jego wyniku w danej rundzie. Po rozegraniu 10 rund gracze sumują wszystkie wyniki i zwycięzcą zostaje osoba, która zdobyła najwięcej punktów. Nie wiem co takiego jest w tej grze, ale pomimo wielu rozgrywek i to bardzo częstych jeszcze nie doszliśmy do etapu znudzenia się grą (co się czasem zdarza pośród innych tytułów). Jest to pozycja, która bez wątpienia zapewni wiele godzin, dni, tygodni, a nawet miesięcy świetnej rozrywki i niesamowitej burzy emocji, bo jak tu się nie zdenerwować w sytuacji gdy jeden z graczy sprząta nam z przed nosa lewę, którą zaplanowaliśmy sobie wziąć lub w ostatniej chwili w zaskakujący sposób zdobywamy lewę na totalne zero. Element zaskoczenia i nieprzewidywalności (no bo jak tu przewidzieć co drzemie w nietuzinkowych umysłach pozostałych graczy) w grze Rage króluje na całego.

Krok trzeci, polubić czy nie...

Rage jest tytułem, który podnosi poprzeczkę domowych rozgrywek. W trakcie gry wydziela się taka masa emocji, że niektórych graczy może to doprowadzić do zakwasów od spinania całego ciała (co przytrafiło mi się już nie raz). Strategię i przewidywanie można schować do kieszeni z powodów, których po prostu nie da się przewidzieć. U nas w domu gra od kilku lat znajduję się na pierwszym miejscu na liście ulubionych gier i bardzo ciężko jest znaleźć pozycję, która choć trochę mogłaby się z nią równać. Fani karcianych rozgrywek w grze Rage będą się mieli nad czym głowić, a w pakiecie otrzymają fantastyczną rozrywkę w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Żądni emocji zostaną zaspokojeni, a poszukujący nutki hazardu będą mogli zakończyć swe poszukiwania. Ceny gry ok. 30zł, ale niestety gra zniknęła z naszego rynku. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze powróci.
 

0 komentarze :

Prześlij komentarz