czwartek, 18 kwietnia 2013

SZALONE CZOŁOliczba graczy: 2-6
wiek: 7+ (młodsze dzieci też dają radę, przetestowane na dzieciach 4+)
kategoria: rodzinne, dla dzieci
czas gry: ok. 15min.
opanowanie zasad: błyskawiczne
jakość: dobra z wyjątkiem pudełka
wielkość: 300x300mm
grywalność: duża dynamika
producent: Epee
ocena: 5/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

"Szalone czoło" jest idealną grą na spędzenie czasu w rodzinnym gronie przy ogromnej dawce rozrywki, bo w trakcie rozgrywki nie ma momentów spowolnienia czy koszmarnie wydłużającego się czasu. Radość z gry czerpią wszyscy, zarówno mali jak i duzi, a wybuchom śmiechu nie ma końca. Dla młodszych graczy gra może być bardzo dobrym pomysłem na trenowanie języka angielskiego, bowiem podpisy na kartach są w dwóch językach i spokojnie można zagrać po angielsku ćwicząc proste zadawanie pytań i odpowiedzi (a jak wiadomo zabawa przez naukę jest najlepsza, dzieciaki zapamiętują wszystko mimochodem). 


Krok drugi, dogłębne zbadanie tematu...

W pudełku znajduje się 6 opasek na czoło, 74 karty, 24 żetony oraz klepsydra. Dodatkowo znajdziemy w środku 4 karty z przykładowymi pytaniami zarówno po polsku jak i angielsku (zdjęcie Nr 2), które można zadawać w trakcie gry. Niestety rozwiązanie jakie przyjął producent w środku pudełka jest fatalne, a układanie całej zawartości po zakończeniu gry dość karkołomne i wymagające odrobiny cierpliwości. 
Jednakże jest to jedyna wada zaobserwowana przy tej grze, a przy takiej ilości radości i zabawy, którą daje graczom można przymknąć oko na te chwile niedogodności. Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy montuje sobie na czole opaskę (młodsi mogą potrzebować pomocy). Tasujemy karty i kładziemy na środku obrazkami do dołu. Rozdajemy graczom po 3 żetony i każdy otrzymuje po jednej karcie, która jest wkładana na opaskę tak, aby gracz nie zobaczył co ma odgadywać. Wybrany gracz rozpoczyna rozgrywka, odwraca klepsydrę i zaczyna zadawać pytania pozostałym graczom. Można korzystać z kart z przykładowymi pytaniami lub wymyślać samemu, np. Czy jestem jedzeniem? Czy można mnie jeść na śniadanie? Czy jestem meblem? Czy jestem rzeczą? Czy znajduję się w domu? Czy można mnie znaleźć w kuchni? Czy oddycham? Czy mam skrzydła? i tak dalej. Jeśli gracz zgadnie kim jest oddaje jeden żeton do banku, a na jego czole pojawia się nowa karta. W przypadku gdy piasek w klepsydrze się przesypie kolejka przechodzi na następnego gracza. Gracz, który nie zgadł kim jest może przy swoim kolejnym ruchu kontynuować zgadywanie lub wymienić kartę, ale wymiana idzie w pakiecie z dodatkowym żetonem z banku (uwaga: im mniej żetonów tym lepiej). Zwycięzcą zostaje gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich żetonów.

 

Krok trzeci, polubić czy nie...

"Szalone czoło" jest idealną propozycją na fantastyczną zabawę w rodzinnym gronie, a co najważniejsze dorośli z racji wieku nie mają żadnej przewagi nad młodszymi graczami. Zasady rozgrywki są bardzo proste do wytłumaczenia, a czas rozgrywki niedługi, więc nie ma obawy, że powieje nudą. Przy grze odnajdują się też młodsze dzieci, trzeba tylko im dobrze wytłumaczyć, że nie można rozmawiać na temat tego, co każdy ma na czole. Grę można też z powodzeniem wykorzystać na dziecięcych spotkaniach, tym sposobem towarzystwo zostanie rozruszane na całego. Jednym słowem "Szalone czoło" równa się szalona rozrywka i wiele godzin wyśmienitej zabawy.

0 komentarze :

Prześlij komentarz