czwartek, 4 lutego 2016

TAKIE ŻYCIE: CIEKAWOSTKI

liczby graczy: 2+
wiek: 8+
kategoria: towarzyskie, historie
czas gry: zależy od graczy
opanowanie zasad: w mig
jakość: bardzo dobra
grywalność: bardzo dobra
mózgożerność: pełen relaks
gdzie: wszędzie
producent: Rebel.pl
ocena: 5/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W  dość poręcznym pudełku znajduje się 65 kart z niesamowitymi historiami. Na jednej stronie karty opisane są historie, które kiedyś i gdzieś się komuś przydarzyły (na faktach), a na drugiej jest dokończenie wątku (rozwiązanie tajemnicy) i szereg punktowanych pytań. Karty są dość duże, dzięki czemu są bardzo przejrzyste, więc nawet młodsi gracze spokojnie sobie radzą z czytaniem historii. Jednak powoduje to, że gra z wymiarów kieszonkowych zwiększyła dwukrotnie swą objętość.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Takie życie jest grą, którą można wyciągnąć w każdym miejscu. Na kartach przedstawiono krótkie życiowe, a czasami totalnie absurdalne historie. Jednak żyłka detektywistyczna płynąca w naszych żyłach wciąga graczy w pierwszorzędne dochodzenie. Co i gdzie się wydarzyło? Co było przyczyną niefortunnego splotu zdarzeń? Kto przeżył tak niesamowitą historię? Znalezienie odpowiedzi na pytania jest zadaniem na rozruszanie szarych komórek i uruchomienie szerokich pokładów wyobraźni...

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Jedna z osób pełni zaszczytną funkcję prowadzącego, którego zadaniem jest odczytanie historii opisanej na jednej z losowo wybranych kart. Reszta graczy przysłuchuje się z uwagą i próbuje dojść do tego, co tak naprawdę się wydarzyło.

Wszyscy próbują się zabawić w detektywów i zadają pytania mające ułatwić rozwiązanie zagadki. Czasami najbardziej absurdalne skojarzenia mogą spowodować efekt domina i jedno zdanie wypowiedziane przez jednego gracza nasunie błyskotliwą myśl innemu. To się nazywa burza mózgów...

"Lekarz - morderca"
Słynny chirurg popełnił morderstwo po tym, jak kilkakrotnie prosił o podwyżkę. Kogo zabił?

Czy ofiara była pacjentem? Czy pacjent istniał naprawdę? Czy zdarzenie miało miejsce w Europie? Czy ofiara zmarła podczas operacji? Pytania można mnożyć, a rozwiązania są czasem mniej lub bardziej abstrakcyjne. Sednem rozgrywki jest rozluźnienie szarych komórek i nie ograniczanie wyobraźni. Bardzo często trzeba myśleć nieszablonowo. Choć chwilami najtrudniej ma gracz prowadzący, który musi się hamować, aby nie paść ze śmiechu. Jedynymi odpowiedziami, które może udzielać to tak, nie lub to nie istotne, więc zadanie nie będzie takie łatwe.

Wariant rywalizacja
Gracze mogą zabawić się w zdobywanie punktów za najbardziej trafne pytania, które znajdują się na odwrocie karty. Jednocześnie każde zadawane pytanie przynosi graczowi punkt ujemny. Gracz, który jako pierwszy wpadnie na rozwiązanie zagadki zdobywa punkty dodatkowe. Rozgrywka może się toczyć do określonego limitu punktowego lub wykorzystania odpowiedniej liczby pytań. Wtedy gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Krok czwarty,  werdykt ostateczny...

Takie życie to seria gier towarzyskich, gdzie najważniejszym elementem jest przyjemne spędzie czasu w doborowym towarzystwie. Grę można wyciągnąć właściwie w każdym miejscu, bo wystarczy wygodnie się rozsiąść i zabrać się za myślenie. Rodzinny obiad, samolot, samochód, pociąg, przerwa pomiędzy poważnymi rozgrywki, itp. Takie życie wypada bardzo uniwersalnie jeśli chodzi o wiek, jak i zasób wiedzy. Co ciekawe, czasem dzieci radzą sobie zdecydowanie łatwiej, bo przyjmują wszystko w prosty i nieskomplikowany sposób (bez udziwnień). Kombinowanie, rozmawianie, ćwiczenie wyobraźni i logicznego myślenia... Jednym słowem pełen relaks. Jednak taka specyfika rozgrywki nie wszystkim odpowiada. Za dużo abstrakcji powoduje, że niektórzy nie potrafią się odnaleźć w takim klimacie.  Czas rozgrywki zależy od liczby kart, które będziemy chcieli przerobić, więc można tym sterować w zależności od potrzeb i chęci. Drugim minusem jest jednorazowość, bo raz rozwiązane zagadka będzie niczym zużyta chusteczka (chyba, że zmienimy towarzystwo). Takie życie urzeka grafiką  i jest w bardzo przystępnej cenie, a porównując do Czarnych historii ma zdecydowanie niższy wiek graniczny (mniej brutalności i więcej urozmaiceń).
 

0 komentarze :

Prześlij komentarz