piątek, 5 lutego 2016

PIC NA WODĘ

liczba graczy: 3-8
wiek: 10+
kategoria: towarzyskie, rysunkowe
czas gry: 10 - 20 min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: bardzo dobra
mózgożerność: pełen relaks
grywalność: duża dynamika
gdzie: wszędzie
producent: Rebel.pl
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W metalowym artystycznym pudełku znalazł się zestaw elementów umożliwiający graczom wcielenie się w role prawdziwych artystów... A może jednak fałszerzy? Cóż do końca nigdy nie wiadomo, w końcu to Pic na wodę. Wracając do kolorowej puszki, to mieści ona w środku:
  • 45 kart wystaw,
  • 8 kart ról: 6 artystów i 2 fałszerzy (a jednak),
  • 6 ołówków,
  • notes na bazgroły.
Zastanawiająca jest liczba ołówków w grze na 8 graczy, ale gdyby co to w każdym domu znajdzie się coś do rysowania. Wszystkie elementy prezentują się znakomicie, grafiki nadają trochę artyzmu całej grze, a mała metalowa puszeczka jest zaletą samą w sobie.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Gier typu kalambury jest jak na lekarstwo... Pokazywanie, mówienie, rysowanie i takie tam różności. Ja Ci opiszę hasło, a Ty je zgadnij... A co gdyby zadziałać odwrotnie? Mamy hasło... Jakie jest pierwsze skojarzenie? Co będzie najbardziej popularne, a o czym nikt nie pomyśli? Pic na wodę jest nowością wśród gier imprezowych, która wprowadza sporo świeżości do dobrze nam znanych klimatów. Jak to wygląda w praniu?

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Zanim zaczniemy wręczamy każdemu graczowi po kartce papieru z notesu (lub jakiejkolwiek) i ołówku bądź innym pisadle. Przy 3 lub 6 graczach bierzemy jedną kartę fałszerza, a przy 7 lub 8 dwie karty fałszerzy i uzupełniamy odpowiednią liczbą kart artystów. Można grać na odsłonięte karty ról lub zakryte (wersja trochę trudniejsza, ale zdecydowanie bardziej rozrywkowa). Poza tym tasujemy karty wystaw i kładziemy w postaci zakrytego stosu.


Jak wszyscy będą gotowi odkrywamy wierzchnią kartę ze stosu i zadaniem graczy jest narysować trzy rzeczy w temacie wystawy. Nowa wierzchnia karta wskazuje w jakim mieście ma miejsce wystawa podczas danej rundy. 


Jak już ktoś wszystko narysuje krzyczy "Pic na wodę", a w momencie gdy dokona tego przedostatni gracz faza rysowania dobiega końca. Wtedy wszyscy odkrywają swoje arcydzieła i nazywają obrazki.


Jeśli jesteś artystą dostajesz 1 punkt za oryginalny obrazek (nikt inny takiego nie ma), a jeżeli pełniłeś rolę fałszerza, to otrzymujesz 1 punkt jeśli ktokolwiek narysował to samo co Ty. Wniosek? Naucz się czytać w myślach i zdobywaj masę punktów potrzebnych do zwycięstwa.


W wersji kiedy przydzielone role są jawne gra toczy się do chwili, aż każdy zostanie fałszerzem. W sytuacji, gdy rozgrywka toczy się w wariancie utajonym, to trwa tyle rund ilu graczy bierze udział w grze. Zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.

Krok czwarty, werdykt ostateczny... 

Pic na wodę jest grą, która wprowadza masę świeżości podczas towarzyskich rozgrywek. Zasady są banalnie proste, a przyjemność z rozgrywki naprawdę duża. Można by powiedzieć, że tytuł łączy w sobie pewne cechy gier typu kalambury i Dixit'a. Fajne jest to, że nawet nie trzeba mieć żadnych zdolności artystycznych, aby zdobywać punkty. Wystarczy trochę wyobraźni i kreatywności, a w przypadku roli fałszerzy rozpracowanie przeciwników, więc liczy się granie z głową. Hasła są bardzo zróżnicowane tematycznie, więc każdy znajdzie coś dla siebie (książki, filmy, otaczający świat, czy też natura). Skojarzenia graczy są momentami naprawdę komiczne, a rozgrywki wielopokoleniowe zapewniają niezłą zabawę bez względu na wiek. Dodatkowo mała poręczna puszka powoduje, że gra sprawdzi się na wynos i może zapewnić rozrywkę właściwie w każdym miejscu. Jednym słowem gra jest świetna w swej prostocie, a w miarę niska cena (ok. 40zł) zachęca do spróbowania sił w emocjonujących i przezabawnych rozgrywkach.

0 komentarze :

Prześlij komentarz