poniedziałek, 20 października 2014

TENZI

liczba graczy: 2-4
wiek: 7+
kategoria: kościane, towarzyskie
czas gry: 5-10min.
opanowanie zasad: błyskawiczne
jakość: bardzo dobra
wielkość: 35x260x35mm
grywalność: znakomita dynamika
producent: Rebel
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Rzut oka na plastikową tubę Tenzi i od razu wiadomo co znajdziemy w środku. Dzięki czemu możemy wybrać zestaw kolorów, który będzie nam się najbardziej podobał (przy zakupach internetowych już niekoniecznie). W środku znajdują się kości w 4 zestawach kolorystycznych (po 10 kości w każdym) - ciekawe i żywe kolory. Kości dobrze leżą w ręku, a ich wykonanie też wypada bardzo dobrze, Choć zapach trochę daje po nosie. Minusem jest pierwsze otwieranie pudełka, kiedy to musimy rozpracować czy kostki będziemy wydobywać górą czy jednak dołem (podpowiem, że lepiej uderzać na górę). Dodatkowo ułożenie kostek z powrotem do pudełka też wymaga trochę energii (niektórzy opatentowali krótkie potrząsanie pudełkiem i wszystko wskakuje gdzie trzeba). Dlatego choć pudełko fajnie się prezentuje, to w praktyce średnio się sprawdza.


Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Każdy dostaje 10 kości i mknie do celu niczym błyskawica, bez przestojów i czekania na swoją kolej. Wszyscy gracze rzucają jednocześnie, co powoduje, że emocji jest tutaj co nie miara. Dynamika działa tu na obłędnym poziomie, a refleks i szybkość przechodzą trening godny olimpijczyków. Jednym słowem wyciągamy kości i świetna zabawa gwarantowana...

 

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...Każdy z graczy wybiera sobie kolor kości i kładzie wszystkie 10 przed sobą. Gotowi, do startu, start... Rozpoczynamy rzucanie. Naszym celem jest zdobycie 10 kości o tej samej wartości.Rzucamy i robimy szybki przegląd sprawdzając jakich kości mamy najwięcej. Wtedy odkładamy je na bok, a pozostałymi rzucamy jeszcze raz.


Po każdym rzucie odkładamy potrzebne kości z boku, a resztą dalej rzucamy. Tempo, tempo... W końcu kto pierwszy ten lepszy.
Im mniej kości pozostaje do rzucania, tym łatwiej je ogarnąć (uwaga ostanie kości złośliwie unikają dobrnięcia do celu). Kiedy już prawie jesteśmy u celu może się okazać, że nad stołem pada okrzyk "Tenzi!", co oznacza, że ktoś zdążył nas ubiec i zdobył 10 kości o tej samej wartości.
Dla tych co opanowali klasykę do perfekcji lub szukają urozmaicenia:
  1. Wieża Tenzi: nie odkładamy kostek o tej samej wartości na bok, a w trakcie budujemy z nich wieżę (trzeba przyznać, że ten wariant wywołuje wielkie emocje i nie wiadomo co jest większą sztuką w tym przypadku, wyrzucić 10 kości o tej samej wartości czy utrzymać stojącą wieżę do ostatniej kości - uwaga na graczy siedzących obok i ich spadające kości, tutaj wszystko działa niczym kostki domina). Do zwycięskiego okrzyku "Tenzi" uprawnia nas 10 kości o tej samej wartości ułożone w wieżę.
  2. Mega Tenzi: każdy z graczy bierze 20 kości (2 kolory) i zbiera 20 o tej samej wartości, ogarnąć to w dwóch kolorach nie jest rzeczą łatwą, a rzucanie tyloma kośćmi wprowadza niezły chaos i kupę śmiechu.
  3. Drużynowe Tenzi: łączymy się w drużyny i w jej obrębie wszyscy rzucamy do tej samej wartości kości.
  4. Podbierane Tenzi: jak widzimy, że inny gracz wyrzucił kości o wartości, którą zbieramy, to błyskawicznie mu je zabieramy, a w zamian oddajemy odpowiednią ilość swoich. Wykonanie takiego ruchu jest niemożliwe jeśli drugi gracz zbiera  to co my. Ze względu na to, że nie jest łatwo ogarniać swoje kości i przeciwników, którzy tak szybko rzucają, że ciężko im coś podebrać, to jest to wariant dla bardziej zaawansowanych.
  5. Dzielone Tenzi: do zwycięstwa potrzebujemy potrzebujemy 5 kostek z jednym wynikiem i 5 z drugim.
  6. Celowane Tenzi: zanim rozpoczniemy rzuty każdy z graczy określa do jakiej wartości będzie rzucał.
Tutaj po prostu każdy znajdzie coś dla siebie, do koloru do wyboru. Nam najbardziej przypadła do gustu klasyka (w której nawet 5-latek nieźle śmiga), Wieża Tenzi (tutaj szybkość, refleks i zdolności manualne wchodzą na najwyższy poziom wtajemniczenia) i Mega Tenzi (gdzie spostrzegawczość działa na najwyższych obrotach). A jak wciąż jest mała, to przed Wami Pokręcone Tenzi, kiedy to możemy do woli łączyć opanowane warianty. Jednym słowem ilu graczy, tyle pomysłów...

Krok czwarty, polubić czy nie...

Tenzi jest super proste i szybkie. Trzymajcie się krzeseł, bo dynamika powala. Jednym słowem idealna gra towarzyska, której zasady mogą się błyskawicznie zmieniać. Mamy kilka wariantów rozgrywki, a 10 kości wyzwala w graczach taką kreatywność, że od razu pojawia się masa następnych. Dodatkowo jeśli połączymy dwa zestawy Tenzi (w różnych wersjach kolorystycznych) to zyskamy możliwość grania nawet w 8 osób. Jest to tytuł, który znakomicie sprawdzi się na przystawkę lub rozluźnienie pomiędzy cięższymi tytułami. Gra toczy się tak szybko, że chwilami można doznać oczopląsu. O dziwo nawet 2 osoby mogą utknąć z 40 kośćmi i znakomicie się bawić. Gra idealna na początek, idealna w zróżnicowanym gronie, idealna na towarzyskie spotkanie, idealne na wyjazd, idealna na rodzinne potyczki, idealna na prezent... Długo by tak można, a biorąc pod uwagę, że cena wypada ok. 30 zł, to zainwestujmy w tytuł, który sprawdzi się właściwie przy każdej okazji.

0 komentarze :

Prześlij komentarz