czwartek, 6 marca 2014

TICKET TO RIDE: EUROPA 1912

liczba graczy: 2-5
wiek: 8+
kategoria: planszowe, rodzinne, dodatek
czas gry: ok. 45min.
opanowanie zasad: dość proste
grywalność: duża dynamika
wielkość: 185x30x95mm
jakość: bardzo dobra
producent: Days of Wonder
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W ręce wpada nam małe pudełko, które jest idealnym rozwiązaniem dla graczy lubiących Wsiąść do pociągu: Europa. W środku znajdziemy 25 składnic (po 5 dla każdego gracza), 5 magazynów (po 1 w każdym kolorze), 30 nowych biletów Big Cities, 6 nowych długich tras, 19 nowych zwykłych biletów oraz 46 biletów z gry Wsiąść do pociągu: Europa (tak na wypadek gdyby tamte egzemplarze zostały nadto wyeksploatowane). Wszystko jest bardzo dobrej jakości i mieści się w szytym na miarę pudełku. Jednak w praktyce możemy odłożyć pudełko w kąt, a wszystko dołączyć do naszego dużego pociągowego pudła. Nawet z dodatkiem Ticket to ride: Europa 1912 będzie tam wciąż panował ład i porządek (ach, ta wypraska).

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Ticket to ride: Europa 1912 jest dla graczy, którzy namiętnie grywają w pociągi i szukają urozmaicenia w jeżdżeniu koleją po Europie. W końcu ile razy można jeździć tymi samymi trasami? Przed nami nowe wyzwania i wiele emocji.

 

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Przygotowujemy grę Wsiąść do pociągu: Europa do rozgrywki. Większość zasad opisanych w jej recenzji  wciąż obowiązuje. Dodatek Ticket to ride: Europa 1912 wprowadza różne opcje do wyboru:1. Nowe bilety Big Cities, ta opcja nie przewiduje biletów długich tras. Tasujemy bilety i rozdajemy każdemu po 5. Każdy z graczy musi zatrzymać co najmniej 2 bilety. Przy akcji Dobierania Biletów gracz dociąga 4 trasy i zatrzymuje przy najmniej 1 bilet.


2. Europa rozszerzona, do starych biletów dorzucamy 19 nowych zwykłych biletów i 6 nowych biletów z długimi trasami. Dalej gramy bez zmian.  3. Mega Europa, tasujemy 12 biletów długich tras (6 nowych i 6 starych) i rozdajemy każdemu po 2. Gracz może je zatrzymać lub odrzucić. Dalej tasujemy wszystkie zwykłe bilety (nowe i oryginalne) i rozdajemy po 5. Jeśli gracz zatrzymał długą trasą, to musi też zatrzymać co najmniej 2 bilety krótkie. Jeśli gracz zdecydował się na odrzucenie długich tras, to musi zatrzymać przy najmniej 3 krótkie bilety. Cała reszta zasad pozostaje bez zmian.

4. Magazyny i składnice, gra nabiera rozpędu.  Zaraz po rozdaniu kart wagonów i wybraniu biletów każdy z graczy otrzymuje magazyn i składnice w swoim kolorze. 

Każdy gracz umieszcza jedną ze składnic na wybranym mieście na planszy, a resztę wraz z magazynem trzyma przed sobą. W trakcie rozgrywki podczas akcji Dobranie Kart gracz ciągnie górną kartę z zakrytej talii i umieszcza ją zakrytą (bez podglądania) na swoim magazynie, a potem ciągnie resztę kart. Podczas wykładania wagoników i dojechania nimi do miasta, w którym znajduje się jakaś Składnica gracz może zabrać wszystkie karty znajdujące się w Magazynie tego samego koloru co Składnica. 

Za wzięcie kart wagonów z Magazynu gracz musi odrzucić jedną ze swoich nieużywanych Składnic. W trakcie gry gracz ma możliwość wykonania Wolnej Akcji, czyli postawienia dodatkowej Składnicy na wybranym mieście (ułatwia to skorzystanie z własnego Magazynu). W każdym mieście może być tylko jedna Składnica, która raz położona nie może zostać zdjęta, ani przesunięta. Podczas końcowego liczenia punktów gracz z największą liczbą nieużytych Składnic dostaje 10 punktów. W przypadku remisu wszyscy gracze otrzymuje po 10 punktów. 

Uwagi końcowe
Na początku rozgrywki musimy się zdecydować, którą opcję biletów wybieramy (Big Cities, Europa rozszerzona czy Mega Europa). Składnice i Magazyny mogą być używane z każdą grą Ticket to ride, nie tylko Europą.

 

Krok czwarty, polubić czy nie...

Nadszedł u nas taki dzień, że podczas rozgrywki we Wsiąść do pociągu: Europa jeden z graczy (9-latek) jakoś po trzeciej kolejce wiedział już mniej więcej kto ma jakie bilety do zrealizowania. A przecież ta Europa taka fajna była... Z pomocą przyszedł nam dodatek Ticket to ride: Europa 1912. Ze względu na nowe bilety i różne możliwości ich użycia gra z powrotem stała się nieprzewidywalna, a każdy gracz może dalej trzymać swoje trasy w tajemnicy. Natomiast Składnice i Magazyny przyspieszają zbieranie kart wagonów, a co tym idzie rozgrywka staje się bardziej dynamiczna. Dla fanów jeżdżenia koleją po Europie jest to dodatek must have, cena zaczyna się w okolicach 40zł.
 

0 komentarze :

Prześlij komentarz