wtorek, 5 marca 2013

POLSKI FILM

liczba graczy: 2-6 (wersja podstawowa), 4-12 (wersja drużynowa)
wiek: 12+
kategoria: planszowe, towarzyskie, quiz
czas gry: 45+min.
opanowanie zasad: dość proste
jakość: dobra
wielkość: 250x250x60mm
grywalność: całkiem niezła
producent: Albi 
ocena: 5/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

"Polski film" jest bardzo zabawną grą planszową dla fanów filmu i nie tylko. Przy jej pomocy można się nieźle podszkolić w tematyce polskiej kinematografii. Ja na przykład nie jestem zagorzałym fanem polskiego kina (szczególnie tego współczesnego), a przy grze bawiłam się świetnie i mogę śmiało powiedzieć, że poszerzyła moje filmowe horyzonty. A nawet uświadomiła mi, że mam do nadrobienia spore zaległości filmowe z najlepszych lat świetlności polskiego kina. Aż chciałoby się rzec "kiedyś, to było kino...". Gra została przygotowana na dwa warianty gry. Z jednej strony planszy znajduję się gra podstawowa, a z drugiej  jest wersja na party. Trzeba przyznać, że dzięki temu gra nabrała dużego urozmaicenia. Długie posiedzenia przy stole zapewnia 1800 pytań. Pytania podzielone są na 6 kategorii: film przed rokiem 1989, film po roku 1989, cytaty filmowe, twórcy i aktorzy, seriale/filmy animowane, różne. Jak to bywa w grach, bywają pytania łatwiejsze i trudniejsze, są też takie, które na długo zostają w pamięci. Nie można też zapomnieć o funkcji patriotycznej. W końcu film jest dorobkiem polskiej kultury, bez dwóch zdań. 

Krok drugi, dogłębne zbadanie tematu...

W trakcie rozgrywki przesuwamy się pionkiem po planszy przy pomocy kostki. Pole na którym staniemy określa kategorię pytania, które zostanie nam przeczytane. W trakcie przesuwania się pionkiem możemy zdecydować, w którym kierunku będziemy dreptać i na jakim polu wyląduje nasz pionek. Jeśli uda nam się odpowiedzieć na pytanie, zdobywamy żeton w 1 z 6 kategorii. Możemy wtedy zetrzeć pot z czoła, odetchnąć z ulgą i zacząć polowanie na następny. Celem gry jest zdobycie żetonów ze wszystkich 6 kategorii pytań. 
Wersja na party przewidziana jest dla rozgrywki drużynowej. Potrzebne są minimum 4 osoby, aby stworzyć dwie drużyny po 2 graczy, ale im więcęj tym ciekawiej, a przede wszystkim weselej. W tym wariancie rozwijamy swoją karierę filmową. Zaczynamy jako statysta, a zwycięska drużyna kończy w roli wielkiej gwiazdy. W tej wersji poza pulą 1800 pytań (które są wykorzystywane także do wersji podstawowej), dochodzą karty z zadaniami w 3 kategoriach: mówienie, pantomima, rysowanie. Innymi słowy są to kategorie, które zapewniają wiele radości i śmiechu. W przypadku tych trzech kategorii czas odpowiedzi jest ograniczony przez klepsydrę, więc trzeba się uwijać, bo występ w reklamie proszku do prania sam nie przyjdzie, a jak wiadomo w karierze aktorskiej liczy się nawet drobny występ. Jednak bez względu na wariant gra zapewnia dużo emocji przy stole i prowadzi do długich dyskusji nad historią polskiego kina. A nasza pamięć będzie musiała się nieźle nagimnastykować, aby przypomnieć sobie "na którym piętrze mieszka Stanisław Anioł z małżonką w serialu pt.: Alternatywy 4", "Jak nazywał się wierny sługa i towarzysz Kmicica w filmie pt.: Potop", "koga zagrał Jerzy Stuhr w filmie pt.: Seksmisja" lub "ile milimetrów ma taśma filmowa wykorzystywana w filmie?". Jest to pozycja, która umili nam towarzyskie spotkania, a żaden z graczy nie powie "nudzi mi się".

Mała rada: W związku z tym, że sporo pytań jest dość szczegółowych, a wbrew pozorom dorobek polskiej kinematografii jest naprawdę duży, można trochę podnieść dynamikę gry poprzez wprowadzenie odpowiedzi "na drugiego". Zasada jest bardzo prosta, a jednocześnie ulepsza rozgrywkę. Mianowicie, po przeczytaniu pytania gracze, do których to pytanie nie było skierowane (czyli Ci, którym nie przypada kolejka) mogą się zgłaszać do odpowiedzi poprzez powiedzenie "drugi", "trzeci", czy nawet "czwarty". Oczywiście najpierw odpowiedzi udziela gracz, którego kolejka akurat wypada, a dopiero potem gracze, którzy się kolejno zgłosili. Następnie gracz czytający pytanie sprawdza odpowiedź i jeśli odpowiedz gracza pierwszego była błędna, to żeton otrzymuje następny w kolejności zgłoszeń gracz, który podał prawidłową odpowiedź. Tym sposobem gracze mają szansę w szybszym tempie uzbierać żetony i zdobyć je w kategoriach, które są dla nich problematyczne. Myślę, że jest to ciekawa opcja dla osób, którzy znajdują się w kategorii obok fanów filmowych, czyli tak zwanej "i nie tylko".

 

Krok trzeci, polubić czy nie...

Gra niesie ze sobą duży ładunek zabawy, śmiechu, edukacji i oczywiście patriotyzmu (w końcu Polska, to Polska, nie ważne czy w grze, czy na najwyższych stołkach). Z całą pewnością gra zapewnia masę rozrywki podczas rodzinnych bądź towarzyskich spotkań. A jak jeszcze dołożyć do tego nutkę nostalgii i wspomnień, bo "kiedyś to się działo..., a pamiętasz jak...", to mamy rewelacyjny przepis na długie posiedzenia w zacnym gronie. A "Parówkowym skryto żercom mówimy NIE!". Bardzo dobra jakość, łatwe i przejrzyste zasady, ogromna pula pytań i masa wiedzy do zdobycia. Cena ok. 90zł.
 

0 komentarze :

Prześlij komentarz