środa, 8 czerwca 2016

DIXIT

liczba graczy: 3-6
wiek: 8+
kategoria: towarzyskie, rodzinne, skojarzenia
czas gry: ok. 30 min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: znakomita
grywalność: duża dynamika
mózgożerność: pełen relaks
gdzie: kawałek stołu
producent: Rebel
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Wewnątrz pudła znajdziemy planszę, choć bardziej można powiedzieć, że pudło staje się planszą z torem punktacji. Poza tym schowano tam jeszcze 84 karty bajecznie ilustrowane karty (o dość sporym rozmiarze jak na karty), 36 żetonów do głosowania w 6 kolorach o wartościach od 1 do 6, a także 6 drewnianych króliczków, którym gracze będą biegać po torze punktacji. Gra jest wykonana ze znakomitą dbałością o szczegóły, a wykorzystanie pudełka jako planszy jest wprost rewelacyjnym pomysłem. Co też wprowadziło wydawnictwo G3, w niektórych swoich grach (np. Zaklęta wieża, czy też Magiczny labirynt).

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Dixit jest grą niestandardową, taką z kategorii trochę innych. Zasiadamy do stołu, rozkładamy grę i przenosimy się do świata wybujałej wyobraźni. Co ciekawe tym razem nie chodzi tu o budowanie strategii, planowanie kolejnych działań, czy też podkładanie nogi przeciwnikom. Dixit po prostu zapewnia zabawę, która może być tylko ograniczona przez naszą wyobraźnię.

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Króliczki kicają na tor punktacji, tasujemy karty i rozdajemy każdemu po 6 sztuk (resztę układamy w postaci zakrytego stosu). Poza tym każdy dostaje odpowiednią liczbę żetonów do głosowania (zależną od liczby graczy). I rozpoczynamy zabawę...

W każdej rundzie jeden z graczy zostaje Narratorem i wymyśla coś na temat jednej ze swoich kart. Może to być jedno słowo, wspomnienie, dźwięk, cytat albo totalnie odlotowa historia. Wszystko zależy od skojarzeń, które naśle na nas własna wyobraźnia. Potem wszyscy gracze przeglądają swoje karty i każdy wybiera jedną, która jego zdaniem najlepiej pasuje do opisu. Narrator zbiera wszystkie karty (oczywiście zakryte), tasuje je i odkrywa. Teraz zadaniem graczy jest obstawić, która z kart należy do Narratora. Karty liczymy od lewej i pierwsza z nich zostaje nr1.

Każdy z graczy w tajemnicy wybiera żeton do głosowania i przechodzimy do punktowania. Jeśli wszyscy gracze prawidłowo wytypują kartę Narratora lub gdy nikt jej nie wskaże, to zostaje on bez bez punktów, a reszta graczy dostaje po 2 punkty. Jak widać nieopłacalne jest przekazywanie zbyt zawiłej historii lub zbyt dużych oczywistości. Trzeba balansować na cienkiej granicy tajemniczości, a wtedy z pewnością będziemy zdobywać kolejne punkty. Jednakże w każdy innym przypadku po 3 punkty zdobywa Narrator i gracze, którzy wskazali jego kartę. Poza tym każdy gracz, na którego kartę zagłosowano (a nie jest on Narratorem) zdobywa 1 punkt. 

Gracze dobierają karty do 6 i rozpoczynają kolejną rundą, a Narratorem zostaje gracz siedzący po lewej stronie dotychczasowego. Gra toczy się do momentu, aż zostanie dobrana ostatnia karta ze stosu. Wtedy gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Dixit jest w sumie prostą i bardzo uniwersalną grą. Jest to tytuł, który rozrusza towarzystwo właściwie w każdym wieku i do tego nie znudzi się przez długi czas. Jedynym co nas ogranicza w trakcie rozgrywek jest nasza wyobraźnia. Dzięki czemu możemy przyjmować różne warianty, a gra staje się bardzo regrywalna. Im więcej graczy zasiada do rozgrywki, tym weselej. Wtedy wszystko staje się bardziej nieprzewidywalne i trudniej rozpracować co autor miał na myśli. Co powoduje większą frajdę z zabawy. Sercem gry są niesamowite ilustracje, które mogą przywodzić na myśl masę skojarzeń. Poza tym jak zabraknie nam pomysłów na na 84 karty, to możemy zainwestować w jeden z kilku dodatków, który będzie niezłym urozmaiceniem. Jeśli szukacie gry na rodzinne po południe, lekką zabawę z przyjaciółmi lub czegoś co może wprowadzić początkujących graczy do bajecznego świat gier, to Dixit będzie całkiem dobrym pomysłem.

 Dziękuję księgarni taniaksiazka.pl  za przekazanie gry do recenzji.

0 komentarze :

Prześlij komentarz