czwartek, 16 czerwca 2016

KIWI - LEĆ NIELOCIE, LEĆ!

liczba graczy: 2-4
wiek: 5+
kategoria: dla dzieci, zręcznościowe
czas gry: ok. 15min.
opanowanie zasad: w lot
jakość: znakomita
grywalność: duża dynamika
gdzie: podłoga lub kawał stołu
mózgożerność: pełna zabawa
producent: Egmont
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W przeciętnych rozmiarów pudełku znajdziemy cały szereg elementów, które krok po kroku będzie trzeba złożyć do kupy. Zaczniemy od tekturowej podpórki pod planszę, planszy do gry oraz tekturowej kratki (która po złożeniu wyznaczy 16 pól). Poza tym czekają na nas 4 rampy z gumką (dla nielatających ptaszków) oraz 40 żetonów kiwi (po 10 sztuk w kolorze żółtym, różowym, zielonym i niebieskim). Wszystkie elementy świetnie się prezentują i są bardzo dobrej jakości. Jedynym mankamentem jest to, że po złożeniu wszystkich elementów nie da ich się schować w pudełku bez rozbierania ich na mniejsze części. Co niestety może spowodować szybszą eksploatacje elementów.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Ptaki kiwi większości z nas, a szczególnie młodszym obywatelom są znane z ekranów telewizora i przeróżnym kreskówek. Duże, ociężałe i niezgrabne ptaki wiodą bardzo przyziemne życie. Jednak tym razem ptaki postanowiły opuścić Nową Zelandią i ruszyć w świat. Pytanie tylko jak mają to zrobić skoro nie są w stanie nigdzie polecieć? Niby ptaki ociężałe, a jednak główki pracują. Zabrały się za budowanie katapult i transport w skrzyniach z owocami. Kto pomoże ptakom osiągnąć ten górnolotny cel?

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Jak już pokonamy żmudną ścieżkę składania wszystkich tekturowych elementów. Wsadzimy je do pudełka, co trzeba owiniemy gumkami i rozdzielimy katapulty oraz żetony kiwi pomiędzy graczy (każdy dostaje 10 sztuk w wybranym przez siebie kolorze), to możemy ruszać z zabawą.

Każdy gracz ustawia swoją katapultę przed pudełkiem i wszyscy równocześnie wystrzeliwują swoje kiwi do pudełka. Celem graczy jest lądowanie ich ptaków na 4 sąsiadujących polach (kwadrat  2x2). Jeśli, któryś z żetonów wyląduje obok pudełka można go wziąć i wystrzelić jeszcze raz. Ze względu na to, że w grze najważniejsza jest dobra zabawa, to gracze nie mogą działać nie fair. Z tego powodu nie można przesuwać, ani zakrywać planszy, czy też ruszać żetonów innych graczy. Kto umieści wszystkie swoje ptaki na planszy spokojnie czeka, aż towarzysze zakończą swe działania.

Gracz, który pierwszy umieści swoje ptaki na polach w kwadracie 2x2 od razu wygrywa grę. Jednak może się zdarzyć, że nikt tego nie dokona. Wtedy każdy gracz zbiera stosy żetonów, na których szczycie znajduje się jego ptak (może też to być pojedyncza sztuka). W tej sytuacji gracz, który będzie miał najwięcej żetonów (niezależnie od koloru) zostaje zwycięzcą.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Kiwi - leć nielocie, leć! jest grą zręcznościową, która zapewni masę zabawy najmłodszym graczom. Gra ma bardzo proste zasady, a cechuje ją lekki poziom wariactwa. Jednak szybkie strzelanie żetonami za pomocą gumki do włosów do najinteligentniejszych zadań nie należy. Cóż, w końcu na ten zwariowany pomysł wpadły ptaki, więc może i szare komórki się nie przepracują, ale śmiechu będzie co nie miara Wszyscy gracze działają jednocześnie, więc nie ominie nas mały chaos nad planszą. Dzięki czemu gra toczy się dynamicznie i jest pełna emocji. Choć gra nie wymaga za dużo myślenia, to do wygranej przyda się dobra taktyka. Niezły refleks i dobra zręczność też są w cenie, więc dzieci będą mogły trochę potrenować te umiejętności. Jeśli szukacie lekkiej i szybkiej gry zręcznościowej dla najmłodszych graczy, to Kiwi - leć nielocie, leć! świetnie sprawdzi się w tej kategorii.
Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji. 

0 komentarze :

Prześlij komentarz