piątek, 28 lutego 2014

CARCASSONNE: DODATEK ŚWITA

 liczba graczy: 2-6
wiek: 8+
kategoria: rodzinne, kafelkowe, strategiczne
czas gry: ok. 45min.
opanowanie zasad: w lot
grywalność: bardzo dobra
jakość: znakomita
wielkość: duży ludź
producent: Hans im Glueck
ocena: 5/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Wygląda to trochę tak jakby duży ludź pożarł naszych ulubieńców z Carcassonne, ale bez obaw nasi poddani mają się dobrze. W środku wielkiego człowieka znajdziemy sześciu poddanych na widok, których aż oczy się świecą oraz instrukcyję po niemiecku (niestety nawet angielskiej brak) tak dużą, że przydałaby się lupa. Ludziki są znakomicie wykonane i mają swój wdzięk.

Krok drugi, dogłębne zbadanie tematu...

Każdy gracz staje się właścicielem fantoma w kolorze swoich podwładnych (fioletowy łączy się z szarymi ludzikami). Gracz w chwili dokładani wylosowanej płytki i postawienia na niej podwładnego może także użyć swojego fantoma,. Stawiamy go na innym fragmencie niż zwykłego poddanego, co powoduje później zdobycie większej ilości punktów, np. jak stawiamy rycerza w mieście to fantom może stanąć na trakcie (wszystko musi się odbyć w obrębie jednej dołożonej płytki). W drugiej opcji można potraktować fantoma jako zwykłego poddanego. Poza tym, że fantom działa jak cień to zasady jego wystawiania i powrotu do rezerw są takie same jak w przypadku wszystkich ludzików.

 

Krok trzeci, polubić czy nie...

Choć dodatek niewielki, to bardzo praktyczny, bo podczas rozgrywek w większym gronie i z większą ilością płytek jeden podwładny więcej w rezerwach jest zawsze w cenie. Jednak bez wad się nie obeszło. Po pierwsze minus za instrukcję. Niestety przyjemności czytania instrukcji w naszym ojczystym języku w tym dodatku nie zaznamy. Chyba, że ktoś nieźle śmiga po niemiecku i ma sokoli wzrok. Cała reszta obywateli musi zaufać opisom na stronach sklepów i żyć w przeświadczeniu, że to wystarczy. Czytając opinie o dodatku można się przekonać, że interpretacje są różne. Po drugie cena. Świta kosztuje ok. 20zł (zazwyczaj jest to 19,90zł), więc można by się zastanowić czy cena jest adekwatna do zawartości, w końcu otrzymujemy tylko 6 ludzi. Jednak trzeba stwierdzić, że fantomy podbijają serca wszystkich graczy. Jednym słowem małe ludki są urocze i pozwalają nam zwiększać zdobyte punkty. Dlatego tym razem drodzy gracze pozostawiam Was z pytaniem czy warto...

0 komentarze :

Prześlij komentarz