środa, 6 listopada 2013

COLORIO

liczba graczy: 2-5
wiek: 6+
kategoria: planszowe, dla dzieci
czas gry: ok. 15min.
opanowanie zasad: błyskawiczne
jakość: bardzo dobra
wielkość: 250x250x60mm
grywalność: duża dynamika
producent: Egmont
ocena: 6/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Tym razem po otwarciu pudełka graczy czeka miłe zaskoczenie. Nie ma żadnego przerostu nad treścią, wszystkie elementy gry mieszczą się idealnie w pudełku. Można powiedzieć, że jest ono wręcz skrojone na miarę i miejsce na naszej półce zostanie wykorzystane ekonomicznie. W środku znajduje się plastikowa plansza, 25 gumowych korków i 5 pasków z szalonymi buźkami w bardzo radosnych kolorach (paski są dwustronne ze względu na dwa stopnie trudności). O wszystkie elementy gry Egmont zadbał z pieczołowitą starannością, aż chciałoby się rzec jak zwykle.

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Cel gry jest oczywisty, graj tak, aby reszta graczy odpadła w przedbiegach. Wykorzystaj swoją fenomenalną pamięć, wspomóż ją myśleniem logicznym do kwadratu i nie bój się ryzyka. W trakcie rozgrywki gracze zdejmują lub przemieszczają korki, a gdy ktoś odkryje piąte pole tego samego koloru odpada z gry. Kto pozostanie ten wygrywa. Jednym słowem, ostatni będą pierwszymi. 

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Na początku zakrywamy korkami 25 pól na planszy. Następnie odwracamy paski tak, aby wszystkie trójkąty na brzegach były w tym samy kolorze. Trójkąty szare - wariant łatwiejszy, trójkąty białe - wariant trudniejszy. Mieszamy paski i wsuwamy w szczeliny planszy. Gracz rozpoczynający grę usuwa 3 korki z planszy i kolejka przechodzi na następnego gracza. Następni gracze odkrywają pojedynczo 3 pola na planszy. W chwili, gdy gracz ściąga korek z planszy może go usunąć z planszy lub przenieść na inne pole (w innym kolorze niż odsłonięte). W swojej kolejce każdy z graczy musi usunąć z planszy minimum jeden korek. W sytuacji, gdy któryś z gracza odsłoni piąte pole w tym samym kolorze od razu odpada z gry i kolejka przechodzi na kolejnego gracza. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako ostatni pozostał na polu bitwy.

Krok czwarty, polubić czy nie...

Gra jest bardzo fajną i dobrze skonstruowaną grą rodzinną, przy której młodsi i starsi mogą się świetnie bawić. Elementy gry cieszą oko i co więcej są miłe w dotyku. W takie gry, aż przyjemnie grać. Colorio jest ciekawą propozycją dla fanów memory i pamięciówek. Ze względu na 2 poziomy trudności do gry mogą przyłączyć się nawet młodsze dzieci (wystarczy, że radzą sobie z dodawaniem od 1 do 5 i rozróżniają kolory). Poziom trudniejszy ze względu na trochę bardziej zróżnicowane rozłożenie kolorów jest już większym wyzwaniem dla graczy i trzeba się już nieźle skupić, aby nie zostać wykluczonym przez dzieciaki. Zasady gry są tak proste, że nawet dzieci dzieciom tłumaczą je bez problemu. Rozgrywki są bardzo szybkie i dynamiczne, co powoduje, że "zagramy jeszcze raz?" jest właściwie w stałym repertuarze. Do tego nawet w 2 osoby rozgrywka jest tak samo atrakcyjna. Jest to gra, która idealnie połączy dzieciaki w różnym wieku, a ze względu na swoją uniwersalność (nie ma znaczenia jakie ktoś ma zainteresowania czy umiejętności, wystarczy, że lubi się dobrze bawić) jest idealnym pomysłem na prezent. A jak jeszcze uda się ją upolować w znakomitej promocji (ok. 35zł), to już gra marzenie.

0 komentarze :

Prześlij komentarz