poniedziałek, 12 grudnia 2016

KOTEK PSOTEK

liczba graczy: 1-8
wiek: 3+
kategoria: planszowe, dla dzieci
czas gry: ok. 20min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: znakomita
grywalność: bardzo dobra
mózgożerność: lekkie i przyjemne
gdzie: kawałek stołu
producent: Egmont
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W całkiem zgrabnym pudełku znajdziemy:
  • planszę,
  • drzewo do przymocowania na planszy,
  • 4 drewniane figurki (kot, mysz, wiewiórka i ptaszek),
  • 2 kostki,
  • 2 dyski do zamocowania na drzewie,
  • 4 kafelki z kocim przysmakiem.
Cały zestaw prezentuje się znakomicie, a elementy są dostosowane wielkością do małych dziecięcych dłoni. Kolorowa szata graficzna, bajkowe ilustracje i drewniane zwierzątka są idealnym rozwiązaniem na zaproszenie maluszków do zabawy nad planszą.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Kotek psotek jest grą z serii Rodzinka wygrywa. Jest to seria gier kooperacyjnych dla najmłodszych graczy. Gry pomagają dzieciom zrozumieć świat gier planszowych. Oswajają je z emocjami i trudnościami, które mogą napotkać nad planszą. Jednocześnie stawiają cel do zrealizowania nie wspominając o wygranych i przegranych, więc dzieci mogą się skoncentrować tylko na zabawie.

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Na początku składamy wszystkie elementy i wsadzamy dyski w koronę drzewa. Stawiamy kotka na polu z posłaniem, a resztę zwierząt umieszczamy na polu z pieńkiem. Kostki i kocie przysmaki kładziemy obok planszy i ruszamy z zabawą. 

Najmłodszy gracz rozpoczyna rozgrywkę i rzuca kostkami. Czarne kropki dają możliwość ruchów kotkiem, a zielone pozostałymi zwierzętami. Jeśli wypadną 2 zielone kropki mamy do wyboru przesunięcie 1 zwierzaka o 2 pola lub 2 zwierząt o 1 pole do przodu. Zwierzęta w trakcie wędrówki mogą używać skrótów (pola na żółtym tle z odpowiednim obrazkiem). Potem kolejka przechodzi na następnego gracza. 

W momencie, gdy kot stanie na polu z innym zwierzakiem, to jest ono odkładane obok planszy. Gracze w każdym momencie mogą spowolnić kotka poprzez danie mu przysmaku. Wtedy kotek wraca na swoje pole startowe. Jednak każdy żeton przysmaku może być użyty tylko raz. Celem graczy jest doprowadzenie jak największej liczby zwierząt do kryjówki na drzewie i myszy do nory. Wejście do kryjówki kosztuje 1 punkt ruchu. Gra kończy się w chwili, gdy zwierzątka nie będą miały żadnego ruchu (będą w kryjówce lub poza planszą).

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Kotek psotek jest prostą i lekką grą, która może wprowadzić najmłodszych graczy w świat gier planszowych. Zasady możemy wytłumaczyć w 5 zdaniach, a ze względu na kooperacyjny charakter rozgrywki 3-latki nie mają problemu z uczestnictwem w zabawie. Gra daje możliwość spędzenia trochę czasu z dziećmi i wprowadzenia ich w fascynujący świat planszówek. Dużą zaletą jest brak wygranych i przegranych, co umożliwia dzieciom skupienie się na samej rozrywce. Dodatkowo dzieci mogą się nauczyć trochę współpracy (można razem ustalać nasze poczynania), cierpliwości (oczekiwanie na swój ruch), planowania (którym zwierzakiem się ruszyć, kiedy skusić kota przysmakiem), czy radzenia sobie z emocjami (goniący kot i odpadanie kolejnych zwierzaków). Poza tym gra jest świetnie wykonana, a wyglądem zachęca dzieci do rozgrywki.
 Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji. 

0 komentarze :

Prześlij komentarz