poniedziałek, 22 czerwca 2015

PREZENCIK

liczba graczy: 3-7
wiek: 8+
kategoria: karciane, towarzyskie
czas gry: 15-20min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: bardzo dobra
wielkość: 20x95x125mm
grywalność: obłędna dynamika
producent: G3, Amigo
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli co w pudełku piszczy...


Malutkie pudełko mieści 33 karty o wartościach od 3 do 35 oraz 55 plastikowych żetonów. Wszystkie elementy są znakomitej jakości. Prezencik został tak wydany, że aż zachęca do składania rozrywkowych prezentów znajomym. W końcu nie ma to jak wręczyć prezent, z którego można cichaczem samemu skorzystać...

Krok drugi, a tak właściwie o co tu chodzi...

Uwielbiam tytuły, które z niewielu elementów tworzą pełną emocji i dynamiczną rzogrywkę, którą możemy zaproponować właściwie każdemu. Prezencik jest karcianką, przy której przydadzą się dobra strategia i zimna krew, bowiem chwilami możemy zaznać emocji godnych pokera. Jak to w kartach bywa niekiedy musimy poradzić sobie z fatalnym zrządzeniem losu lub klaskać z radości widząc ile szczęścia nas spotkało. Jak tu działać, aby zdobyć jak najmniej punktów?

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Tasujemy karty, a 9 z nich odkładamy do pudełka. Pozostałe kładziemy na środku w postaci zakrytego stosu i przydzielamy graczom odpowiednią liczbę znaczników. Przy grzech w 3 do 5 graczy każdy dostaje po 11, przy 6 graczach po 9 oraz 7 graczach po 7 znaczników. W trakcie gry każdy trzyma swoje znaczniki w garści (w tajemnicy przed innymi graczami).

Pierwszy gracz odkrywa kartę ze stosu i decyduje czy ją bierze i kładzie przed sobą, czy rezygnuje z jej brania i w zamian kładzie obok jeden ze swoich znaczników. Jeśli gracz nie wziął karty, to kolejka przechodzi dalej i następny gracz decyduje, czy dokłada swój znacznik, czy może bierze kartę. Gracz, który weźmie daną kartę wraz z nią zabiera wszystkie znaczniki, które przy niej leżą. Kładzie kartę przed sobą i odkrywa kolejną kartę ze stosu, po czym podejmuje decyzję co z nią zrobić. 

Karty i znaczniki
Każda karta leżąca przed graczem przynosi punkty ujemne na koniec gry. Dlatego im niższa wartość karty tym lepiej dla nas. Jeśli jakieś karty leżące przed graczem będą tworzyły ciąg kolejnych liczb, np. 15, 16, 17 lub 31, 32, 33, 34 to wtedy liczone są punkty tylko za najniższą kartę w ciągu. W trakcie rozgrywki gracze mogą wykorzystywać znaczniki, żeby uratować się przed braniem niechcianej karty. Dlatego czasem opłaca się poświęcić dla karty, którą gracze omijali i dołożyli dużo znaczników, bo mogą się później przydać. Dodatkowo każdy znacznik, który będziemy posiadali w dłoni na koniec gry przynosi 1 punkt dodatni. Dzięki czemu można wyrównać trochę punktów ujemnych na koniec gry.

Rozgrywka toczy się do wyczerpania stosu kart leżących na środku i wtedy przechodzimy do podliczenia punktów. Każdy gracz dodaje wartości wszystkich swoich pojedynczych kart i najniższej karty z każdego ciągu. Od otrzymanej sumy odejmuje liczbę swoich znaczników i tym sposobem uzyskuje swój ostateczny wynik. Gracz z najmniejszą liczbą punktów ujemnych lub w bardzo rzadkich przypadkach z największą liczbą punktów dodatnich zostaje zwycięzcą.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Prezencik jest grą z kategorii lekkich, łatwych i przyjemnych, którą możemy wyciągnąć na stół właściwie w każdym gronie. Zasady tłumaczymy w mig, a rozgrywki toczymy błyskawicznie. Jak wiadomo przy kartach zawsze jest trochę losowości, więc nie raz los może nam splatać figla. Co gracz, to inna strategia działania, więc w trakcie gry powstaje masa planów ogrania rywali. Gracze widzą co każdy z nich ma przed sobą, a jednocześnie nie wiedzą co się zaraz pojawi na środku. Do tego znaczniki kołem się toczą i wędrują pomiędzy graczami, więc zwycięzca pozostaje zagadką do ostatniej chwili. Jeśli szukacie gry uniwersalnej i świetnie sprawdzającej się podczas towarzyskich spotkań lub doskonałego niewielkiego prezentu, to Prezencik będzie strzałem w dziesiątkę. Cena ok. 30zł (znajdź najlepszą cenę).


 

Dziękuję wydawnictwu G3 za przekazanie gry i zachęcam do odwiedzin  G3 na facebook'u, czeka tam na Was moc wrażeń i atrakcji.

0 komentarze :

Prześlij komentarz