piątek, 25 lipca 2014

PAMIĘTNE HISTORIE

liczba graczy: 3-8
wiek: 8+
kategoria: karciane, pamięciowe, rodzinne
czas gry: 30min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: znakomita
wielkość: 125x2095mm
grywalność: duża dynamika
producent: G3
ocena: 6/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Małe pudełka, w których mieszczą się karty są idealnym rozwiązaniem na wakacje. Kiedy to potrzebujemy wielu tytułów dających dużo urozmaicenia, a jednocześnie im mniej miejsca zajmują tym lepiej. Do tej kategorii dołączają Pamiętne historie, czyli 110 kart z obrazkami. Jedna karta = jeden obrazek, a dla ułatwienia każda z nich została ponumerowana, żebyśmy nie mieli problemu z ich nazwaniem (spis kart w instrukcji). Choć w temacie jakości będę się powtarzać niczym zdarta płyta, to dodam, że wszystko zostało znakomicie wykonane. Z G3 po prostu nie da się inaczej...


Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Do stołu zasiada rozrywkowa ekipa. Teraz zrywamy z ciasnych więzów naszą wyobraźnię i puszczamy wodze naszej wybujałej fantazji. Im bardziej zwariowane historie wymyślimy, tym łatwiej współgracze je zapamiętają. Co zapunktuje na koniec gry... 


Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...


Tasujemy wszystkie karty i rozdajemy każdemu po 3. Jeśli chcemy wspomóc swoją wyobraźnię, to możemy rozdać po 4, 5 lub nawet 6 kart. Tutaj wszystko zależy od graczy. Teraz przechodzimy do rozgrywki, która składa się z dwóch faz: opowiadania i zgadywania.

1. FAZA OPOWIADANIA
Każdy z graczy zapoznaje się ze swoimi kartami. Potem wszyscy po kolei opowiadają swoje historie, które muszą zawierać wszystkie 3 słowa znajdujące się na kartach (np. Idąc do sklepu po chleb, widziałem słonia w wannie, który oglądał małpy w telewizorze). W chwili używania słowa gracz wykłada daną kartę przed sobą, a kolejne dokłada w rzędzie po prawej stronie. Po zakończeniu historii karty odkładamy przed sobą w postaci zakrytego stosu. Jak już wszyscy gracze opowiedzą swoje historię przechodzimy do rundy 2. Rozdajemy każdemu po tyle samo kart i znowu każdy opowiada swoją historię, ale tym razem rozpoczyna osoba, która była ostatnia i dalej jedziemy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na koniec każdy z graczy powinien mieć przed sobą 2 zakryte stosy kart.

2. FAZA ZGADYWANIA
Każdy bierze do ręki karty z pierwszego stosu. Zaczynamy od osoby, która jako ostatnia opowiadała swoją drugą historię, a dalej każdy gracz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) wskazuje dowolnego przeciwnika i wymienia jedno słowo, które według niego zostało użyte do opowiedzenia historii. Jeżeli gracz odgadnie słowo, to otrzymuje tą kartę i kładzie ją odkrytą przed sobą. Jeśli zostało podane błędne słowo, to nie ma żadnych konsekwencji, a kolejka przechodzi na następnego gracza. Po zakończeniu odgadywania kart z pierwszej historii, przechodzimy do drugiej tym razem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zarówno w trakcie opowiadania historii, jak i zgadywania słowa z kart można odmieniać przez przypadki lub zmieniać im liczbę lub rodzaj. Wszystkie nieodgadnięte karty każdy gracz układa przed sobą w postaci zakrytego stosu, które dadzą punkty ujemne.

Na koniec gry każdy gracz sumuje swoje punkty. Każda karta w odkrytym stosie daje 1 punkt dodatni, a w zakrytym 1 punkt ujemny. Gracz z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą.
 

Krok czwarty, polubić czy nie...

Pamiętne historie są grą wprowadzającą graczy w stan wielkiej euforii i pozwolą cofnąć się do czasów dzieciństwa, kiedy to każdy z nas mógł oddawać się wielkim fantazjom. Zasady są tak proste, że nawet sprytny 6-latek spokojnie brał udział w rozgrywkach. Układnie historii uczy dzieci używania wyobraźni w sposób ukierunkowany, a zapamiętywanie słów wymaga odpowiedniego spożytkowania zasobów naszej pamięci. W tej grze nie ma znaczenia ile masz lat, bo każdy bawi się tu znakomicie. Rozgrywki są szybkie i dynamiczne, więc gra idealnie nadaje się na początek rodzinnego wieczoru albo jako przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. A jak zapada zmrok i dzieci idą spać, to dopiero wtedy powstają najbardziej szalone historie. Jednym słowem Pamiętne historie są tytułem uniwersalnym, który będziemy mogli wykorzystać zarówno na granie z dziećmi, jak i wśród graczy dorosłych. Aż trudno uwierzyć, że 110 obrazków może dać tyle rozrywki. Do tego małe rozmiary pudełka powodują, że jest to tytuł na liście must have na wakacje, bo możemy go zabrać wszędzie. A prosta mechanika gry nie przeciąży naszych nagrzanych słońcem mózgów. Cena ok. 30zł. 

 

Dziękuję wydawnictwu G3 za przekazanie gry i zachęcam do odwiedzin  G3 na facebook'u, czeka tam na Was moc wrażeń i atrakcji.

0 komentarze :

Prześlij komentarz