poniedziałek, 30 czerwca 2014

PIĘĆ OGÓRKÓW

liczba graczy: 2-6
wiek: 8+
kategoria: karciane, rodzinne, towarzyskie
czas gry: ok. 20min.
opanowanie zasad: w mig
wielkość: 125x20x95mm
jakość: bardzo dobra
grywalność: duża dynamika
producent: Lacerta
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Małe zgrabne pudełko mieści w sobie 60 kart o wartościach od "1" do "15" i 30 drewnianych ogórków. Zarówno karty, jak i ogóreczki prezentują się znakomicie. Pudełko jest bardzo wytrzymałe, a ze względu na swe wymiary idealne do zabrania na wyjście ze znajomymi lub w daleką podróż. I jest to pierwsza cecha charakteryzująca Pięć ogórków, czyli szeroko rozumiana uniwersalność...

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Dorzucamy karty, zbieramy lewy i kombinujemy do kwadratu jak tu zmusić przeciwników do wzięcia ostatniej lewy... Z uszu dym leci, pod czachą nam się gotuje, a ogórki kiszą się na całego... Uwaga, bo ogórki podbiją serce nawet najbardziej opornego. Jak raz się zacznie, to nie tak łatwo skończyć... W głowie się nie mieści, że jest to tytuł odgrzewany, bowiem wnosi letnią świeżość do rodzinnych rozgrywek.

Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Ogórki zarzucamy na środek, tasujemy karty i rozdajemy każdemu po 7. Gra trwa kilka bardzo szybkich rund. Kluczowy moment przypada na chwilę, gdy jeden z graczy zdobędzie 5 ogórków. Pierwszy gracz wykłada dowolną kartę, a reszta dokłada karty w kolejności zgodnie ze wskazówkami zegara. Gracze mogą przebić wyłożoną kartę, czyli położyć kartę o takiej samej wartości lub wyższą bądź dołożyć kartę o najniższej wartości jaką posiadają na ręku. Jak wszyscy gracze dołożą kartę, to lewę zabiera osoba, która położyła najwyższą kartę (jeśli kilka najwyższych kart ma taką samą wartość, to lewa należy do osoby, która jako ostatnia ją zagrała). Osoba biorąca lewę rozpoczyna następną kolejkę i zagrywa dowolną kartę. W ten sposób rozgrywamy karty, aż nastąpi decydujące starcie w ostatniej kolejce...


Ostatnia lewa = ogórki kiszone
Ostatnia lewa decyduje o tym kto zdobędzie karne ogórki.  Gracz, który zdobędzie ostatnią lewę (zagra najwyższą kartę) dostaje w bonusie drewniane ogóreczki. Karta, którą zagrał w tej lewie pokazuje ile ogórków dostanie (liczba ogórków na obrazku = liczba drewnianych ogórków). 
Jeśli w ostatniej lewie pojawi się karta "1" sprawia, że szczęśliwiec bierze na koniec dwa razy więcej ogórków niż normalnie.

 
And the winner is...
W chwili, gdy któryś z graczy zdobędzie co najmniej pięć ogórków odpada gry. Tym sposobem możemy kontynuować rozgrywkę do czasu, aż na polu bitwy pozostanie jeden gracz i zostaje on zwycięzcą.

Wariant na urozmaicenie rozgrywek
W trakcie naszych domowych rozgrywek w sposób naturalny wyłonił się wariant wprowadzający do rozgrywek więcej zaciętości i rywalizacji. Ten wariant bardzo dobrze sprawdza się w rozgrywkach dwu i trzy osobowych kiedy to nie mamy zbyt dużo graczy do wykluczania po drodze. Przed rozgrywką ustalamy ile gramy rund (np. 3 lub 5) i w trakcie gry prowadzimy zapisy punktowe. Za każdym razem, gdy ktoś zdobędzie 5 ogórków zapisujemy liczbę ogórków u wszystkich graczy. Po rozegraniu określonej liczby rund podsumowujemy ostatecznie liczbę ogórków i gracz z ich najmniejszą liczbą na koniec gry zostaje zwycięzcą. W tym wariancie emocje sięgają zenitu...

Krok czwarty, polubić czy nie...

Pięć ogórków jest świetną propozycją na letnie, leniwe popołudnia ze znajomymi. Tytuł jest lekki, łatwy i przyjemny, więc do rozgrywek możemy zaprosić właściwie każdego od wnuczka po babcię. Zasady gry można wytłumaczyć dosłownie w dwie minuty, a rozgrywki przebiegają błyskawicznie. Tym razem nie musimy budować wielkich strategii, tutaj jest akcja i natychmiastowa reakcja. Pudełko jest małe i wytrzymałe, więc idealnie nadaje się na pakiet podróżny. Jakim sposobem przy tak niewielu elementach i takiej prostocie rozgrywki gra daje tyle emocji i radości jest rzeczą wręcz niewytłumaczalną. U nas gra dumnie wkroczyła na listę tytułów must have, które sprawdzają się na rozgrywkach w każdym gronie. Cena ok. 30zł. Sezon ogórkowy został oficjalnie rozpoczęty!

0 komentarze :

Prześlij komentarz