wtorek, 10 czerwca 2014

CARCASSONNE: 9. DODATEK - OWCE I WZGÓRZA

liczba graczy: 2-6
wiek: 8+
kategoria: rodzinne, kafelkowe, strategiczne
czas gry: 45-100min.
jakość: znakomita
opanowanie zasad: bardzo proste
wielkość: 190x70x140mm
grywalność: bardzo dobra
producent: Bard, Mindok
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W małym klimatycznym pudełku zawitał nowy dodatek do gry długo wyczekiwany przez fanów  Carcassonne. W środku czeka 18 nowych płytek terenu, 18 żetonów owiec i wilków, 6 pasterzy (po 1 dla każdego gracza) i płócienny woreczek. Wszystkie elementy idealnie wtapiają się w średniowieczne otoczenie Carcassonne.

Krok drugi, o co tu właściwie chodzi...

Wyciągamy z ciemnego kąta podstawę Carcassonne (recenzja i podstawowe zasady tutaj) i już możemy rozpoczynać wspaniałą zabawę z nowym dodatkiem, na który tak długo czekaliśmy. Tym razem na łąkach Carcassonne pojawili się paterze pasący swoje owce, ale jak wiadomo tam gdzie owce są i wilki, więc trzeba pilnować stada. Mnisi zaczęli masowo zakładać winnice przy klasztorach (czyżby zaczęli kręcić jakieś biznesy na boku?), a osiadanie na wzgórzach pozwala nam pokonać rywali. Oj, będzie się działo...


Krok trzeci, dogłębne zbadanie tematu...

Na początku przygotujemy się jak do normalnej rozgrywki w Carcassonne, więc oczywiście wszystkie zasady z podstawowej wersji dalej obowiązują. Dodatkowo rozdajemy każdemu z graczy po pionku pasterza we właściwym kolorze. Wrzucamy żetony owiec i wilków do płóciennego woreczka oraz mieszamy płytki z nowego dodatku z pozostałymi. I już możemy przejść do emocjonującej rozgrywki...1. Pasterze i owce
Stawianie pasterzy: w chwili, gdy dokładamy płytkę, na której znajduje się fragment pola możemy na niej położyć swego podwładnego według podstawowych zasad lub pasterza. Jak decydujemy się na postawienie pasterza, to wyciągamy jeszcze z małego woreczka jeden żeton. Jeżeli są to owce, to kładziemy je koło pasterza, a jak wilk to wrzucamy go z powrotem do woreczka. W sytuacji, gdy dane pole (gospodarstwo) jest już zajęte przez innego pasterza, to nie możemy się do niego dostawić. Powiększanie stada: jak dokładamy płytkę do gospodarstwa, w którym już mamy swojego pasterza i znajduje się na niej fragment łąki, to możemy na niej postawić zwykłego ludzia lub dociągnąć kolejny żeton z woreczka bądź zapędzić stado do zagrody, czyli podliczyć za nie punkty (1 owca = 1 pkt) i ściągnąć pasterza razem z owcami z pola. Natomiast w przypadku dociągania żetonu, to jak wylosujemy żeton z owcami, to kładziemy go koło pasterza, a jak trafimy na wilka, to niestety zjada on wszystkie nasze owce (żetony wracają do woreczka bez podliczenia punktów). Pasterz daje punkty tylko za zapędzanie owiec do zagrody, nie można używać go jak zwykłego podwładnego. W sytuacji, gdy w wyniku rozbudowy Carcassonne połączą się dwa wcześniej oddzielne gospodarstwa, to traktuje się je jako całość i każdy pasterz daje punkty za wszystkie owce, a wilk zjada owce obydwu pasterzy.

2. Wzgórza
Jak wyciągniemy z woreczka płytkę ze wzgórzem, to od razu dociągamy drugą z woreczka i układamy ją pod spodem. W końcu wzgórze musi być duże. Jeśli chodzi o dołożenie płytki ze wzgórzem, to dokładamy ją według normalnych zasad i to samo dotyczy postawienia podwładnego. Jak podliczamy później punkty za ukończone miasto, trakt lub pole i występuje taka sama liczba podwładnych kilku graczy, to gracz, który posiada podwładnego na wzgórzu zdobywa przewagę i zgarnia wszystkie punkty. Jeśli nie ma równowagi pomiędzy podwładnymi różnych graczy na ukończonym fragmencie, to podwładny na wzgórzu nie daje nam żadnym profitów. 

3. Winnice
Jak wyciągniemy płytkę, na której znajduje się winnica, to układamy ją według standardowych zasad. Jeśli później ukończymy klasztor i wśród 8 płytek go otaczających znajduje się płytka z winnicą, to oprócz podstawowych 9 punktów dostajemy dodatkowe 3 punkty za każdą płytkę z winnicą. W sytuacji, gdy nie ukończymy klasztoru przed zakończeniem gry, to przy końcowym podliczaniu nie dostajemy punktów za winnicę.

 

Krok czwarty, polubić czy nie... 

Długo oczekiwany dodatek przez fanów Carcassonne wprowadza dużo urozmaicenia do naszych rozgrywek. Dodatkowo zasady są bardzo proste, więc nawet początkujący gracze w lot chwycą o co chodzi i nie będą odczuwali przeciążenia trudnością rozgrywki. Każdy nowy pionek powiększający grono naszych podwładnych wprowadza graczy w wielką euforię (dlaczego małe kolorowe ludki sprawiają tak wielką frajdę jest rzeczą niewytłumaczalną), a pasterze wraz se stadem to już emocje co nie miara. Dociąganie żetonu owiec powoduje podniesienie adrenaliny wśród graczy. Wypadnie owca, czy też wilk? Oto jest pytanie... Mnisi w pocie czoła zabiegają o stworzenie winnicy, więc i gracze walczą o jak największą ich liczbę. W końcu każde 3 punkty mają przy zaciętej rozgrywce ogromne znaczenie. W temacie wzgórz można powiedzieć po prostu, że są... Nie robią już tak wielkiej furory jak pasterze i winnice, ale zależy to też od interakcji pomiędzy graczami. Jeżeli często konkurujemy o dominację w danym segmencie, to wtedy wzgórze będzie niezastąpione przy wyczerpujących się zasobach ludzi do wystawienia. Jednym słowem nie pozostaje nam nic innego jak inwestować w kolejny dodatek do Carcossonne, który zagwarantuje nam wiele emocjonujących rozgrywek. Cena jak zwykle, ok. 40zł. 

0 komentarze :

Prześlij komentarz