środa, 23 września 2015

PLUSK!

liczba graczy: 2-6
wiek: 6+
kategoria: dla dzieci, zręcznościowe
czas gry: ok. 15min.
opanowanie zasad: w mig
jakość: znakomita
wielkość:
grywalność: duża dynamika
producent: Egmont
ocena: 6/6


Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Małe, metalowe pudełko skrywa w swym wnętrzu 30 drewnianych klocków (5 różnych kształtów w 6 kolorach) i 14 kropel wody (znaczniki punktów). Elementy są kolorowe i bardzo starannie wykonane, a dzięki malutkiej puszce można działać w myśl zasady tam gdzie my, tam i gra.

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Mała puszka, garść klocków, a w środku masa śmiechu i zabawy. Klocek na klocek i wieża zaczyna się chwiać, aż tu nagle plusk! i wszystko wpada do wody. W trakcie rozgrywki gracze walczą z grawitacją i próbują wyeliminować przeciwników.

Krok trzeci, zgłębienie tematu...


Wysypujemy wszystkie klocki i gracze po kolei wybierają po jednym dla siebie (dobrze jest posiadać klocki w różnych kształtach i kolorach). Pierwszy gracz wybiera klocek i daje go osobie po lewej stronie. 

Gracz stawia go na środku jako podstawę wieży, a potem spośród swoich klocków wybiera jeden w takim samym kolorze lub kształcie (jeśli nie ma pasującego może wziąć od innego gracza) i daje go graczowi po lewej, który układa go na szczycie wieży. Istotne jest tu planowanie, bo odpowiedni klocek może doprowadzić do zguby przeciwnika, a nam pomóc zdobyć punkty. 

Gracze działają zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu, aż wieża padnie. Osoba siedząca po prawej stronie gracza, który zawalił wieżę zdobywa punkt w postaci kropli wody. 

Gracz, który przewrócił wieże bierze klocki, które spadły (max. 3) i dokłada do swoich (ewentualna nadwyżka wpada do pudełka). Wybiera klocek dla sąsiada po lewo i go mu przekazuje. 

Po każdy przewrócenie wieży zaczyna gracz, który ją zburzył. Przekazuje klocek graczowi po lewo i tak dalej. 

W przypadku, gdy padnie cała wieża, to gracz wybiera klocek, który zostanie jej podstawą.


Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich klocków lub zdobędzie 3 krople wody.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Plusk! jest prostą i zabawną grą zręcznościową dla graczy w różnym wieku. Zasady można wytłumaczyć w kilku zdaniach, a tytuł świetnie się sprawdza zarówno w gronie rodzinnym, jak i na imprezach. Gracze mogą potrenować zręczność i pewne ręce. Klocki są małe, więc czasami ułożenie jednego na drugim jest nie lada sztuką. Plusk! wyzwala w graczach nie lada emocje i wciąga w niezłą rywalizację. W końcu budowanie wieży z klocków, to klasyka gatunku, którą wszyscy pamiętają z dzieciństwa.


Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.

A gdzie jeszcze zrobił się duży Plusk!?

Na Stercie gier
 

0 komentarze :

Prześlij komentarz