wtorek, 23 sierpnia 2016

TEAM PLAY

liczba graczy: 3-6
wiek: 8+
kategoria: karciane, kooperacyjne
czas gry: 30 min.
opanowanie zasad: dość proste
jakość: bardzo dobra
grywalność: duża dynamika
mózgożerność: rozgrzanie szarych komórek
gdzie: kawałek stołu
producent: G3, Schmidt Spiele
ocena: 6/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

W pudełku mieszczącym 110 kart znajdują się 64 karty o wartościach od 1 do 8 (w kolorze czerwonym i niebieskim) oraz 46 kart zadań, które wprowadzają niezłą gorączkę nad stołem. Karty są dobrze wykonane i choć mogą wydawać się trochę cienkie, to dobrze się sprawdzają podczas rozgrywek. Grafika jest jasna i przejrzysta. Co powoduje, że całość prezentuje się całkiem nieźle. Jednym słowem G3 znowu stanęło na wysokości zadania i zapewniło graczom narzędzia do rozkręcenia towarzystwa nad stołem....

Krok drugi, a tak właściwie o co chodzi...

Kilku ludzi zasiada nad stołem. Atmosfera się zagęszcza. Karty zostają rozdane. Spojrzenia przechodzą pomiędzy graczami, choć zakazano im kontaktu. Jak tu przekazać najważniejsze myśli? Jak zbudować strategię? Układ na stole wciąż się zmienia, ale cel pozostaje niezmienny... Jedyne na czym się skupiamy, to jak pokonać przeciwnika. Jak dokonać tego wspólnie? Będzie to wymagało dogłębnej analizy, pierwszorzędnej obserwacji i nie lada intuicji? No i jak, gramy?

Krok trzeci, zgłębienie tematu...

Tasujemy karty z cyframi i odkrywamy 3 z nich, kładąc je ns środku stołu. Potem wręczamy graczom karty. Ten kto siedzi jako pierwszy po lewej stronie rozdającego gracza dostanie 1 kartę, kolejny gracz 2 sztuki, następny 3 i tak dalej. Poza tym wręczamy każdemu kartę zadań i dodatkowo jedna ląduje odkryta na środku. Co ciekawe, skład drużyn jest tu odgórnie ustalony i wszystko zależy od miejsca siedzenia. Jednak co by się nie działo, w parze siła. Możemy wygrać lub przegrać, ale zawsze razem... Choć instrukcja dopuszcza grę indywidualną przy nieparzystej liczbie graczy.

Każdy gracz w swoim ruchu sprawdza na początku czy nie przekroczył limitu 6 kart na ręku i dobiera 2 karty cyfr. Może się zdecydować na karty z zakrytego stosu lub te z odkrytej puli na środku stołu. Potem gracz może zrealizować jakieś zadanie (nie ma tutaj limitu). Zadania widoczne na kartach pokazują konkretne układy kart w kolorze czerwonym lub niebieskim (czarne mogą być w dowolnym kolorze). Na koniec swojej tury może przekazać jedną lub dwie karty z ręki swojemu partnerowi (jest to opcja dostępna tylko przy wariancie drużynowym, czyli parzystej liczbie graczy).

Gra dobiega końca w momencie, gdy drużyna zrealizuje 8 kartę zadań. W przypadku rozgrywki indywidualnej przy 5 kartach zadań. Wtedy gracze podliczają punkty ze zrealizowany zadań i gracz lub drużyna z ich największą liczbą zwycięża.

Krok czwarty, werdykt ostateczny...

Team play jest lekką i przyjemną grą karcianą, która wprowadza graczy w świat pełen emocji i rywalizacji. Zasady grą są bardzo proste, choć instrukcja mogłaby trochę bardziej rozgraniczyć rozgrywkę drużynową i indywidualną. W przypadku tej drugiej do sprawy trzeba podejść trochę intuicyjnie. Co w sumie nie ma za dużego znaczenia, bo kwintesencja tej gry została zawarta w potyczkach drużynowych. Choć wszystko może się wydawać jasne i przejrzyste, to porozumienie z partnerem wymaga niezłego kombinowania i bacznego obserwowania tego co się dzieje nad stołem. Każda zagrana karta ma znaczenie, każdy ruch może mieć swoje konsekwencje, a nasza pomoc może czasami być niezłą przeszkodą... Team play jest grą prostą, ale wymagającą skupienia. Jednym słowem kooperacja nigdy nie była tak skomplikowana. W końcu jak tu działać wspólnie bez żadnego porozumienia? Możliwość rozgrywek indywidualnych powoduje, że gra jest bardzo uniwersalna. Bez względu na liczbę graczy będziemy się świetnie bawić za każdym razem. Dodatkowo mnogość zadań i losowość w ich doborze powoduje, że gra staje niezwykle regrywalna i kompletnie nieprzewidywalna. Jeśli szukacie karcianki, która wniesie trochę świeżości i pozmienia dobrze znane układy nad stołem, to Team play zapewni Wam całkiem niezłą rozrywkę w przeróżnym gronie (choć najlepiej gra się w towarzystwie zbliżonym wiekowo, wtedy łatwiej zbudować płaszczyznę porozumienia).


Dziękuję wydawnictwu G3 za przekazanie gry i zachęcam do odwiedzin  G3 na facebook'u, czeka tam na Was moc wrażeń i atrakcji.

0 komentarze :

Prześlij komentarz