Pages

sobota, 25 maja 2013

TIK-TAK... BUM!

liczba graczy: 2-12
wiek: 12+
kategoria: pozostałe, towarzyskie, imprezowe
czas gry: 15-30min.
opanowanie zasad: szybkie i proste
jakość: bardzo dobra
wielkość: 240x170x80mm
grywalność: znakomita
producent: Piatnik
ocena: 5/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Strużki potu spływają po plecach, ubranie zaczyna się kleić, całe życie pojawia się przed oczami, zebranie myśli staje się niemożliwością, czas leci nieubłaganie, a w ręku wciąż tyka bomba... TIK... TAK... BUM! Kto jest w stanie wytrzymać takie emocje? Kto tym razem wyjdzie zwycięsko z tej potyczki? Gra dla ludzi tylko o mocnych nerwach... Nic bardziej mylnego! TIK...TAK... BUM! jest fantastyczną grą towarzyską dla tych wszystkich, którzy poszukują wielkiej rozrywki, kupy śmiechu i niebanalnych wyzwań. W pudełku mamy do dyspozycji 55 dwustronnych kart, kostkę oraz głównego bohatera, czyli bombę (która w trakcie rozgrywki dostarczy nam nie lada emocji). Bomba jak to bomba, bywa nieprzewidywalna i może wybuchnąć od 10 do 60 sekund po jej uruchomieniu. 

Krok drugi, dogłębne zbadanie tematu...

Na początku gry tasujemy wszystkie karty, odliczamy 13, a resztę odkładamy na bok. W trakcie rozgrywki gracze kolejno przekazują sobie tykającą bombę, a zadaniem gracza, który aktualnie ją posiada jest ułożenie wyrazu zawierającego podaną na karcie grupę liter.Gracz rozpoczynający rzuca na początku rundy kostką, która określa w którym miejscu wyrazu będzie znajdować się grupa liter z karty. A - grupa liter nie może być na początku wyrazu, B - grupa liter może znajdować się w dowolnym miejscu, C - grupa liter nie może być na końcu wyrazu. Dalej gracz włącza bombę (przyciskiem znajdującym się pod spodem) i wszystko zaczyna się toczyć w błyskawicznym tempie. Bombę można przekazać następnemu graczowi dopiero po stworzeniu wyrazu, co nie zawsze jest prostym zadaniem. W wersji podstawowej gry można używać tylko rzeczowników zaczynających się od małej litery w mianowniku liczby pojedynczej. W zależności od potrzeb możemy zmienić poziom trudności wprowadzając inne zasady tworzenia słów.
Patrząc na grupę liter "ŚWI" pierwsze co może nam przyjść do głowy, to świt, świat, świerk... Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że tym razem kostka zadecydowała, że grupa liter nie może znajdować się na początku wyrazu, a czas goni... Bomba wciąż tyka, a ten gracz, któremu bomba wybuchnie w ręku za karę zabiera kartę i rozpoczyna następną rundę (rzuca kostką, włącza bombę i odsłania kolejną kartkę ze stosu). W chwili, gdy 13 kart użytych do rozgrywki "wyczerpie się" gracze przeliczają zdobyte karty, a zwycięzcą zostaje osoba posiadająca ich najmniej. 

Krok trzeci, polubić czy nie...

TIK... TAK... BUM! jest świetną propozycją na towarzyskie spotkania. Można powiedzieć, że jest to typ gry imprezowej dobrze sprawdzającej się w większym gronie, dającym wiele zabawy, a jednocześnie pozostający pozycją niewymagającą. Dodatkowym plusem jest niewielka zawartość pudełka. Pakując bombę do bocznej kieszeni torby, a karty w dowolny woreczek zyskujemy pozycję w wersji podróżnej zajmującą niewiele miejsca, w którą można zagrać dosłownie wszędzie. Z obserwacji własnych powiem, że tykanie bomby wciąga nawet osobników nieprzepadających za graniem (widziałam na własne oczy rękę sięgającą co chwila po bombę). Tik... tak... tik... tak... tik... tak... Kto się odważy rozbroić bombę?

czwartek, 9 maja 2013

UNO SPIN

liczba graczy: 2-10
wiek: 7+
kategoria: karciane, towarzyskie, rodzinne
czas gry: 15-20min.
opanowanie zasad: bardzo szybkie
jakość: znakomita (z wyjątkiem pudełka)
wielkość: 270x270x45mm
grywalność: wielkie emocje i ogromna dynamika
producent: Mattel
ocena: 5/6

wtorek, 7 maja 2013

POMYŚL I POŁĄCZ: CIAŁO CZŁOWIEKA

liczba graczy: 1-8
wiek: 8+
kategoria: karciane, edukacyjne, rodzinne, towarzyskie
czas gry: 15min.
opanowanie zasad: bardzo łatwe i szybkie
jakość: dobra (mogłoby być lepiej)
wielkość: 120x205x25mm
grywalność: duża dynamika
producent: Albi 
ocena: 4/6

Krok pierwszy, czyli pierwsze wrażenie...

Do gry zdecydowanie nie trzeba znajomości ciała człowieka na miarę V tomów Bochenka i nie ma co zakładać, że dorośli mają tu sporą przewagę (można się nawet dużo nauczyć od 9-latka). Nie liczy się sama wiedza, istotny jest tu spryt i trochę szczęścia w kartach, bo od tego co będziemy mieć na ręku zależy jak potoczy się rozgrywka. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart posiadanych na ręku za pomocą tworzenia logicznym par pomiędzy kartami z obrazkami i opisami. "Ciało człowieka" niesie ze sobą pakiet emocji dobrze nam znany z gier karcianych, wprowadza trochę zdrowej rywalizacji (w końcu zwycięstwo nie ma za dużego znaczenia) i gwarantuje wspaniałą rozrywkę połączoną z dużą dawką śmiechu (niektórzy gracze próbuję stworzyć naprawdę oryginalne pary, a ich argumenty mające nas przekonać są wprost bezcenne).

Krok drugi, dogłębne zbadanie tematu...

Na początku bierzemy do ręki dwie talie kart (45 z obrazkami i 45 z opisami) i porządnie je tasujemy, a potem rozdajemy każdemu z graczy po 5 kart. Pozostałe karty kładziemy na środku stołu, odkrywamy jedną kartę ze stosu i kładziemy obok. W trakcie rozgrywki gracze dokładają karty na stosy kart odkrytych tak, aby dołożona karta wraz z odkrytą tworzyła logiczną parę (przykłady par na zdjęciu obok). Kartę ze słowem można położyć na kartę z obrazkiem i na odwrót. W momencie, gdy gracz dołoży jedną kartę kolejka przechodzi na następnego gracza (w trakcie swojej kolejki można dołożyć tylko jedną kartę, z wyjątkiem użycia kart tworzących nowy stos). Jeśli gracz nie posiada żadnej karty pasującej do kart odkrytych na stole ciągnie kartę z kupki kart zakrytych (w przypadku, gdy karta pasuje kładzie ją, a jeśli nie to ją zatrzymuje i nastepuje ruch kolejnego gracza) bądź kładzie kartę "nowy start" lub "super start" (jeśli ma taką na ręku). Karta "nowy start używana jest w chwili, gdy gracz che utworzyć nowy stos kart do odkładania par. 
Gracz, który jej użyje może położyć na nią dowolną kartę i w ten sposób rozpoczyna nowy stos, a kolejka przechodzi na następnego gracza. W przypadku użycia karty "super start" można położyć na nią którąkolwiek z trzymanych kart na ręku, a potem odłożyć dowolną ilość kart z ręki na któryś z odsłoniętych stosów.  Dlatego przy dobrym układzie kart po użyciu karty "super start" można pozbyć się wszystkich posiadanych kart. Jak kolejka przejdzie na następnego gracza z powrotem trzymamy się zasady odkładania jednej karty w swojej kolejce. Każdy z graczy w trakcie gry może zgłosić swój sprzeciw do położonej karty, a rozsądzenie sporu następuje przy użyciu klucza odpowiedzi (gra posiada super kartę, na której zebrane są wszystkie połączenia pomiędzy kartami z obrazkami i opisami). Jeśli karta była faktycznie źle położona gracz ją zabiera i ciągnie za karę dodatkową kartę, ale gdy sprzeciw był wniesiony niesłusznie dodatkową kartę zostaje ukarany gracz, który go wniósł. 

Krok trzeci, polubić czy nie...

Gra w sposób zabawny, łatwy i przyjemny porządkuje wiedzę z zakresu ciała człowieka, a do tego posiada cechy odpowiadające fantastycznej grze z dużą dynamikę i sporą dawką emocji. Jest to pozycja, po którą z całą pewnością będziemy sięgać wielokrotnie, czy to w gronie rodzinnym, czy ze znajomymi, bowiem krótki czas rozgrywki i wspaniała rozrywka zadowoli zarówno młodszych, jak i starszych graczy.